News LoveKraków.pl

Kim jest nowy radny Grzegorz Stawowy? Jest ich dwóch w radzie miasta

fot. Krzysztof Kalinowski

Z przedostatniego miejsca na liście w okręgu I do rady miasta dostał się Grzegorz Stawowy. Razem ze swoim partyjnym kolegą Grzegorzem Stawowym będą kreować politykę miejską przez najbliższe pięć lat.

Choć na listach wyborczych granie bardziej znanymi nazwiskami nie jest niczym nowym. Natomiast sytuacja w Krakowie jest zaskoczeniem. Od samego początku.

Grzegorz K. Stawowy
Grzegorz K. Stawowy

47-letni Grzegorz Klaudiusz Stawowy to wieloletni radny miejski, specjalista od planowania przestrzennego, były prezes Kolei Małopolskich i dyrektor krakowskiego oddziału Agencji Mienia Wojskowego. W tych wyborach startował w II okręgu z drugiego miejsca i zdobył blisko 4 tys. głosów.Nieoczekiwany wynik

Natomiast 55-letni Grzegorz Wojciech Stawowy to wieloletni działacz Platformy Obywatelskiej, członek zarządu I Koła PO, absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej i przede wszystkim przedsiębiorca. Przed laty rozpoczął temat zazieleniania krakowskich dachów w celu poprawy jakości powietrza.

– To człowiek, którego w Platformie wszyscy znamy – mówi radny sejmiku małopolskiego Grzegorz Lipiec. – W tych wyborach miał przedostatnie miejsce na liście i widać, że władzom partyjnym niezbyt zależało, aby dostał się do rady. On się tym nie zraził, zrobił sobie kampanie, pomogła mu trochę zbieżność nazwisk z bardziej doświadczonym radnym i jest – dodaje polityk.

Lipiec podkreśla, że G.W. Stawowy jest bardzo znany wewnątrz partii, ale nie na zewnątrz. – Ale zrobił, co mógł. Efekt końcowy jest bardzo dobry, niech pokaże co potrafi – stwierdza Grzegorz Lipiec.

Radny Grzegorz K. Stawowy nie ukrywa, że słabo zna swojego imiennika. – Łączy nas to, że jesteśmy od wielu lat w PO, wiem też, że był często przez zbieżność imienia i nazwiska na Facebooku atakowany. Wiem też, czym zajmuje się zawodowo. Nie wiem natomiast, jakim obszarem zajmie się w radzie miasta – mówi radny.

Grzegorza W. Stawowego złapaliśmy na dachu. Dosłownie. W czwartek nie mógł z nami rozmawiać, bo przeprowadzał ekspertyzę. Jako przedsiębiorca na co dzień zajmuje się m.in. remontami dachów.

A co będzie robił w radzie miasta? – W radzie miasta chcę się zajmować zielonymi dachami, bo to mój konik, i ogólnie ochroną środowiska – mówi radny Grzegorz W. Stawowy.