Kino dla młodych na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Co w programie?

fot. Mat. prasowe Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Zbliża się 63. edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Tak jak w zeszłym roku organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych widzach. Wśród wybranych tytułów znalazły się dwie pełnometrażowe animacje, fabuła oraz europejskie dokumenty.

Niedawno zakończyło się wielkie święto kina niezależnego, czyli Mastercard Off Camera, a już wkrótce wystartuje kolejne wydarzenie związane ze światem filmu. Mowa o Krakowskim Festiwalu Filmowym. Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się w formie hybrydowej.

Od 28 maja do 4 czerwca wybrane filmy dokumentalne, krótkometrażowe i animowane z całego świata zostaną pokazane w krakowskich kinach, natomiast od 2 do 18 czerwca online na terenie całej Polski.

Zaprezentowane podczas festiwalu tytuły wezmą udział w trzech międzynarodowych konkursach (dokumentalnym, krótkometrażowym i DocFilmMusic) oraz w konkursie polskim.

Z myślą o najmłodszych

Krakowski Festiwal Filmowy to wydarzenie, w którym uczestniczyć mogą nie tylko dorośli widzowie. Dla małych, nieco starszych i nastoletnich odbiorców organizatorzy przygotowali siedem różnorodnych propozycji.

– W tym roku postanowiliśmy zabrać młodych widzów na poszukiwania. Na szczęście w sekcji „Kids&Youth. Kino dla młodych” każdy znajdzie coś dla siebie. Nie zabraknie animacji dla najmłodszych, nagradzanej europejskiej fabuły, ale i dokumentów dla młodzieży. Ku naszej radości te ostatnie cieszą się coraz większym zainteresowaniem zarówno wśród młodych widzów, jak i reżyserów oraz producentów – komentuje Magdalena Walo, kuratorka sekcji dziecięcej Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

W ramach wydarzenia najmłodsi widzowie będą mogli zobaczyć hiszpańsko-francuski film animowany „Nocturna” w reżyserii Víctora Maldonado i Adrii Garcii, a także kinowy przebój „Przytul mnie. Poszukiwacze miodu” w reżyserii Anny Błaszczyk. „Mój brat ściga dinozaury” (reż. Stefano Cipani) to z kolei propozycja dla trochę starszych widzów.

Na nastoletnią publiczność czekać zaś będą europejskie dokumenty, prezentowane pod międzynarodowym szyldem DOCS4TEENS – Building Bridges, dzięki współpracy Krakowskiego Festiwalu Filmowego z Festiwalem Dei Popoli z Włoch i FIPADOC z Francji. Są to: „Jedna na milion” (reż. Joya Thome), „Być dziewczyną” (reż. Charlotte De Cort), „Imperial” (reż. Coline Confort) oraz „Oaza” (reż. Justine Martin).

„Kids&Youth. Kino dla młodych” to sekcja skierowana do zorganizowanych grup szkolno-przedszkolnych. Wstęp na każdy pokaz jest bezpłatny, ale wymaga wcześniejszej rezerwacji, której można dokonać pisząc na adres: widownia@kff.com.pl. Liczba miejsc jest ograniczona. Projekcje odbywać się będą w kinie Mikro o godzinie 9:00.

Retro-bajki

W ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego zaplanowano również pokaz specjalny dedykowany rodzinom z dziećmi. Retro-bajki zostaną zaprezentowane 3 czerwca, a towarzyszyć im będzie prelekcja Dobromiły Wrońskiej z Filmoteki Narodowej-Instytutu Audiowizualnego.

Pierwszy seans odbędzie się w kino Mikro o godz. 11:00, a drugi w kinie Sfinks o godz. 14:30. Wstęp wolny, wcześniejsza rezerwacja nie jest wymagana.

Po projekcji organizatorzy zapraszają do Muzeum Nowej Huty na specjalne wydarzenia towarzyszące wystawie „Trzepaki, Reksio, Atari”.

Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronie www.krakowfilmfestival.pl.