Avatar: Istota wody, Quo vadis i Marzyciel. W maju rusza Festiwal Muzyki Filmowej

fot. Agata Wnuk/LoveKraków.pl

Muzyka filmowa znów zaczaruje Kraków. W maju publiczność będzie mogła usłyszeć utwory z takich filmów jak „Avatar: Istota wody”, „Solaris”, „Arrival” czy „E.T.”. Nie zabraknie też oscarowych dzieł Hansa Zimmera, Jana A.P. Kaczmarka czy Stevena Price’a.

16. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie odbędzie się w dniach 23–30 maja. Muzyce na żywo towarzyszyć będą wizualizacje, a także eksperymenty z technologią dźwięku przestrzennego.

– Wobec wyzwań, jakie przyniosły czasy pandemii i wojny u naszych sąsiadów, wielu z nas uciekało w filmowe fikcje, szukając scenariuszy przyszłości albo wracając do kultowych produkcji dzieciństwa. Hasło tegorocznej edycji Festiwalu Muzyki Filmowej „Out of Space” oznacza to wszystko, co przenosi nas w inne przestrzenie, odpowiadając na tęsknotę do odkrywania nieznanych światów – mówi Carolina Pietyra, dyrektorka Krakowskiego Biura Festiwalowego, współorganizatora Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.

70-lecie urodzin Jana A.P. Kaczmarka

FMF zostanie zainaugurowany 25 maja wydarzeniem Kaczmarek2Cinema. To kolejna odsłona monograficznych koncertów poświęconych najwybitniejszym polskim reżyserom i kompozytorom.

W tym roku przypada siedemdziesięciolecie urodzin Jana A.P. Kaczmarka, dlatego też publiczność będzie mogła usłyszeć tematy z takich filmów jak „Marzyciel”, „Niewierna”, „Quo vadis”, „Mój przyjaciel Hachiko” czy „Anna Karenina”. Nie zabraknie też utworów z form oratoryjnych i operowych kompozytora, w tym fragmenty „Kantaty o szczęściu”, „Rapsodii Śląskiej” czy „Emigry – Symfonii bez końca”.

– Festiwal Muzyki Filmowej ciągle się zmienia, by dostarczać nowych idei i emocji. Zawsze jednak wracamy do utworów, w których zakochaliśmy się dawno temu. Dlatego w programie nie mogło zabraknąć kompozycji Jana A.P. Kaczmarka, wielkiego przyjaciela FMF, który w tym roku obchodzi siedemdziesiąte urodziny. Jego pełną niezwykłej wrażliwości muzykę gramy w RMF Classic od samego początku, czyli już od dwudziestu lat – mówi Magdalena Wojewoda-Mleczko, dyrektorka muzyczna rozgłośni.

Twórczość kompozytora przybliży także wystawa „Jan A.P. Marzyciel” organizowana wspólnie z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Przy wykorzystaniu nowoczesnej formy, m.in. mappingów i audiowizualnych esejów, zwiedzający będą mogli prześledzić biografię artysty.

Muzyczno-filmowa podróż w nieznane

Centralny punkt Festiwalu Muzyki Filmowej stanowi FMF Space Gala, która odbędzie się w sobotę – 27 maja. W Centrum Kongresowym ICE Kraków zabrzmią utwory z filmów „Avatar: Istota wody” (Simon Franglen) czy „Solaris” (Cliff Martinez).

W programie znajdzie się też muzyka jednej z najciekawszych kompozytorek brytyjskich – Nainity Desai, pochodząca z filmu „14 szczytów: Nie ma rzeczy niemożliwych”.

W niedzielę, 28 maja, w ICE Kraków odbędzie się projekcja całego filmu „E.T.” z muzyką na żywo. Niezaprzeczalnym atutem dzieła Stevena Spielberga jest nagrodzona Oscarem ścieżka dźwiękowa jednego z najwybitniejszych kompozytorów – Johna Williamsa.

– Dla mnie E.T. to film dzieciństwa – pamiętam, jak ogromne wrażenie zrobiła na mnie muzyka i prosta, poruszająca historia. Chcielibyśmy przypomnieć te wzruszenia ludziom w średnim wieku i podzielić się nimi z dziećmi i młodzieżą. Wierzymy, że ten obraz nie jest zamkniętym rozdziałem w historii kina i nadal tworzy międzypokoleniowe więzi – przekonuje Robert Piaskowski, dyrektor artystyczny FMF.

Ostatni akord święta muzyki filmowej wybrzmi 30 maja. To właśnie wtedy w Tauron Arenie Kraków pojawi się sam Hans Zimmer i zaprezentuje dwanaście suit z utworami z takich filmów jak „Gladiator”, „Piraci z Karaibów”, „Batman” czy „Diuna”.

Karnety i bilety na 16. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie będą dostępne od 15 lutego na stronie KBF:Bilety. Organizatorami FMF w Krakowie są: Miasto Kraków, KBF, RMF Classic.