Kolejna dawka finansowego wsparcia dla kultury. Kryzys się pogłębia?

Na wsparcie kultury w ramach pakietu „Kultura odporna” miasto przekazało w ubiegłym roku ponad 27 mln zł. fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W 2020 roku na program „Kultura odporna” miasto przeznaczyło ponad 27 mln zł. To jednak nie koniec finansowego wsparcia dla artystów, twórców, instytucji i organizacji pozarządowych.

Konsekwencje ograniczeń

Krakowska kultura boleśnie odczuła skutki pandemii i konsekwencje wprowadzanych ograniczeń. Ubiegły rok upłynął pod znakiem odwołanych koncertów czy spektakli, festiwali i seansów filmowych przenoszonych do sieci. Instytucje starały się na różne sposoby działać nie tylko w czasie lockdownu, ale i wprowadzanych stref (nasze miasto znajdowało się raz w żółtej, raz w czerwonej).

Brak wpływu z biletów i wynajmu przestrzeni na eventy, brak możliwości zarobkowania artystów i osób zatrudnionych w sektorze kultury doprowadził do pogłębiającego się kryzysu finansowego.

– O ile w ubiegłym roku mogliśmy realizować niektóre wydarzenia, w tym najbardziej dotkliwy jest  brak możliwości jakiegokolwiek planowania. Ogromnym problemem jest brak wpływów z biletów, co gospodarkę naszych instytucji naraziło na pogłębiający się kryzys – mówi Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta ds. kultury.

To nie koniec

Miasto opracowuje kolejne propozycje wsparcia. W tym roku miasto przedstawi szczegóły programu dla muzyki, filmu i produkcji audiowizualnej, zarządzania miastem dziedzictwa i teatrów. W opracowaniu są natomiast programy dla sztuki, festiwali i edukacji kulturowej.

– Obecnie jesteśmy na etapie rozpatrywania „Kultury odpornej 2.0” na 2021 rok. To nie była jednorazowa akcja,  będziemy kontynuować nasze działania – przyznaje pełnomocnik prezydenta ds. kultury.

W 2021 roku miasto planuje przeznaczyć na pomoc m.in. księgarniom i antykwariatom 400 tys. zł, kinom studyjnym 350 tys. zł.

Wsparcie w wysokości ponad 360 tys. zł mają uzyskać programy galerii sztuk. W ramach pakietu będzie również kontynuowana inicjatywa zakupu dzieł przez instytucje kultury – na ten cel miasto przeznaczy 120 tys. zł i przyznawanie stypendiów twórczych (600 tys. zł), nagród Miasta Krakowa (380 tys. zł), stypendiów Kultury odpornej (300 tys. zł).

Czekając na „odmrożenie”

– Sądzimy, że w czerwcu kultura zacznie się „odmrażać” i twórcy zaczną znowu zarabiać. Na współpracę z organizacjami pozarządowymi przeznaczyliśmy prawie 10 mln zł, kwoty na festiwale będą nieznacznie zmniejszone. Zależy nam na większej współpracy instytucji kultury ze środowiskiem organizatorów festiwali. Chcemy, aby wydarzenia organizowane przez KBF i wydarzenia organizowane przez organizacje pozarządowe razem budowały energię i wizerunek Krakowa jako miasta kultury – podkreśla Robert Piaskowski.

Pełnomocnik prezydenta nie ukrywa, że jednym z wyzwań jest pomoc działającym w Krakowie kinom studyjnym.

– Ich sytuacja jest ciężka. Naszym obowiązkiem jest utrzymać tę sieć kin studyjnych, których do tej pory nie mogliśmy wspierać aż w takim stopniu ze względu na to, że formalnie są przedsiębiorstwami. Chodzi o to, ze funkcjonują w różnym stanie właścicielskim, działają np. w prywatnych kamienicach – zaznacza Piaskowski.

Ile to kosztowało

Na wsparcie kultury w ramach pakietu „Kultura odporna” miasto przekazało w ubiegłym roku ponad 27 mln zł. Pomocą zostali objęci artyści, twórcy, organizacje pozarządowe, instytucje, producenci muzyczni, sektor sztuk wizualnych, sektor filmowy i branża książki.comments powered by Disqus