Kolejne obostrzenia, godzina policyjna, transport pacjentów śmigłowcami. Minister zdrowia zabrał głos

Minister zdrowia Adam Niedzielski fot. Daniel Gnap/KPRM

– Trzecia fala przewyższy drugą nie tylko pod kątem liczby zachorowań, ale przede wszystkim pod względem liczby hospitalizacji – powiedział podczas sobotniej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski. Odniósł się również do kwestii wprowadzenia kolejnych obostrzeń czy godziny policyjnej.

W sobotę w całej Polsce weszły w życie nowe obostrzenia epidemiczne. Zamknięte zostały duże sklepy meblowe i budowlane, salony fryzjerskie i kosmetyczne. W kościołach i handlu obowiązują nowe limity osób. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów nowe obostrzenia będą obowiązywać od 27 marca do piątku 9 kwietnia.

W sobotę miało miejsce spotkanie premiera i ministrów Adama Niedzielskiego i Pawła Szefernakera z wojewodami. Podczas posiedzenia zespołu zarządzania kryzysowego omawiana była sytuacja w poszczególnych regionach.

Trzecia fala przewyższy drugą

Do tematu odniósł się podczas sobotniej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

– Liczba zakażeń wskazuje na to, że trzecia fala przewyższy drugą. Nie tylko pod względem liczby zachorowań, ale przede wszystkim dolegliwością mierzoną liczbą hospitalizacji, czyli zajętości łóżek. Intensywnie pracujemy razem z wojewodami, żeby powiększyć dostępność łóżek. Dzisiaj dokonaliśmy przeglądu sytuacji we wszystkich regionach, bo zmienia się ona dynamicznie – mówił Adam Niedzielski.

Minister zdrowia zaznaczył, że w trakcie jesiennej, drugiej fali, maksymalna zajętość łóżek wynosiła 23 tysiące, obecnie to ponad 27 tysięcy hospitalizowanych pacjentów. Dodał również, że regiony mające do tej pory przeciętny w skali kraju poziom zachorowań obecnie – jak zaznaczył minister – „wysuwają się na czołówkę”.

Relokacja pacjentów

Za przykład podał województwo śląskie, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza, jeśli chodzi o infrastrukturę szpitalną. Na lotnisku w Pyrzowicach został uruchomiony szpital tymczasowy.

– Przygotowaliśmy plan relokacji pacjentów śmigłowcami i samolotami do innych regionów. W działania zostanie zaangażowane nie tylko Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, jak i wojsko. Będziemy wykorzystywać nie tylko śmigłowce LPR, ale również wojskowe, najcięższe helikoptery transportowe – poinformował minister Niedzielski.

Minister zdrowia, pytany przez dziennikarzy, odniósł się do słów prof. Andrzeja Horbana, głównego doradcy Rady Medycznej przy Premierze RP o wprowadzeniu w Polsce twardego lockdownu.

– Nie ma takich uzgodnień, takiej decyzji, żebyśmy te obostrzenia automatycznie wprowadzali. Wnikliwie obserwujemy sytuację, nie było takiej dyskusji – odpowiedział Niedzielski.

Zaznaczył jednak, że jeśli „dynamika wzrostu zachorowań” nie będzie słabła, będziemy rozważali kolejne obostrzenia.

Minister odniósł się również do kwestii wprowadzenia godziny policyjnej. – Nie rozważamy wprowadzenia godziny policyjnej – powiedział Niedzielski.