Kondorzyca z krakowskiego zoo trafi na wolność? [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zoo w Krakowie otrzymało zgodę na reintrodukcję narażonego na wyginięcie gatunku. Samica kondora wielkiego ma szansę dołączyć do ptaków na wolności. Potrzebne są jednak pieniądze.

– Jako pierwsi w Polsce mamy okazję realnie pomóc w ratowaniu największych na świecie, długowiecznych latających drapieżników! Liczebność tych ptaków coraz bardziej spada –mówi Teresa Grega, dyrektor Fundacji Miejski Park i Ogród Zoologiczny w Krakowie.

„Razem przywróćmy kondory naturze”

Kondory to duże ptaki, których rozpiętość skrzydeł może osiągać nawet 3,5 m. Występują w Ameryce Południowej i pełnią sanitarną rolę w przyrodzie. Te latające drapieżniki przyczyniają się bowiem do zmniejszenia potencjalnych źródeł rozprzestrzeniania się chorób.

Niestety, ich liczebność coraz bardziej spada. Przyczyną są prześladowania ze strony rolników, utrata siedlisk koniecznych do żerowania czy też zatrucia spowodowane spożyciem zwierząt zabitych za pomocą broni palnej z ołowianymi pociskami.

Do tej pory w krakowskim zoo wykluło się aż 10 piskląt kondora wielkiego. Samica Beti, która przyszła na świat w czerwcu ubiegłego roku, ma szansę dołączyć do ptaków na wolności. Zoo otrzymało zgodę na przekazanie jej do programu reintrodukcji, czyli ponownego wprowadzenia gatunku na pierwotny obszar bytowania w Argentynie.

Kondorzyca Beti trafi na wolność?

Szacuje się, że koszt realizacji projektu to ok. 21 tys. euro, dlatego też krakowskie zoo rozpoczyna akcję zbierania funduszy. Jeśli uda się pozyskać potrzebne środki, kondorzyca Beti trafi do programu reintrodukcji prowadzonego przez organizację Bioandina. Pieniądze mają pokryć transport lotniczy do Buenos Aires, opłaty celne, nadajniki satelitarne oraz opaski telemetryczne.

– Szukamy partnerów, pragnących mieć swój udział w ratowaniu zagrożonego gatunku – mówi Teresa Grega, dyrektor  Fundacji Miejski Park i Ogród Zoologiczny.

Każdy, kto chce zaangażować się w projekt, może kupić w kasie specjalny bilet w kwocie: 32 zł - normalny, 27 zł - ulgowy. 2 zł z ceny zakupu biletu powędrują na reintrodukcję. Bilety te będą dostępne od 1 maja. W zamian za pomoc kupujący otrzymają okolicznościowy gadżet.

Zoo uruchamia także subkonto, na które można wpłacać pieniądze oraz zbiórkę publiczną. Więcej informacji tutaj.

comments powered by Disqus