Koniec prac na Łokietka. Kiedy otwarcie? [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Z 13-miesięcznym opóźnieniem zakończyły się właśnie prace budowlane przy przebudowie fragmentu ul. Łokietka pomiędzy ulicami Kaczorówka i Gaik. Teraz jeszcze potrzebny jest czas na formalności związane z odbiorami.

Początek prac miał miejsce jeszcze w połowie września 2020 roku. Początkowo odbywały się one przy utrzymaniu ruchu wahadłowego. Pojawiły się spore wykopy, zdjęta została dotychczasowa nawierzchnia. Po kilku tygodniach prace zostały przerwane. Wykonawca zgłosił brak możliwości prowadzenia prac przy utrzymaniu ruchu wahadłowego, na co przez długi czas urzędnicy nie chcieli się zgodzić. Przeciąganie liny, wymiana wielu pism i uzgadnianie projektu organizacji ruchu trwało miesiącami.

Ostatecznie prace zostały wznowione pod koniec września ubiegłego roku, a więc po niemal 11 miesiącach przerwy. Tym razem zostały wprowadzone duże utrudnienia zarówno dla kierowców, jak i dla pasażerów komunikacji miejskiej. Ulica została zamknięta dla ruchu tranzytowego, samochody i autobusy skierowano na objazdy.

Jest gotowe

Teraz Zarząd Dróg Miasta Krakowa jest już na ostatnim etapie przed otwarciem drogi dla wszystkich użytkowników. – Prace budowlane przy przebudowie ulicy Łokietka właśnie zostały zakończone. Od dziś trwają odbiory techniczne i przygotowywana jest dokumentacja powykonawcza. Po to, aby 16 grudnia na Łokietka wróciła stała organizacja ruchu wraz z komunikacją miejską włącznie – mówi nam Jacek Bartlewicz, rzecznik prasowy jednostki.

Jak przyznaje, pierwotny termin zakończenia prac wyznaczony był na koniec października ubiegłego roku. Później termin był dwukrotnie zmieniany w aneksach do umowy z wykonawcą – najpierw do 1 września tego roku, a następnie do 30 listopada. W tym ostatnim terminie firmie udało się już zmieścić.

Na powierzchni i pod

W ramach inwestycji 860-metrowy odcinek całkowicie zmienił swój wygląd. Najbardziej widoczną z zewnątrz zmianą jest budowa chodnika po obydwu stronach jezdni, ale duża część prac dotyczyła też sieci podziemnych – kanalizacji, wodociągu, odwodnienia czy oświetlenia. Przed zmianami ulica wyglądała mniej więcej tak:

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Biały