Magistrat poinformował o rozpoczęciu montażu ozdób świątecznych. Na początek pojawią się świetlne rzeźby zwierząt.
Ponownie, w tym roku motywem wiodącym są wzory inspirowane ikonografią wawelskich arrasów. – Dla zachowania spójności kolorystycznej iluminacja utrzymana jest w złotej i srebrnej kolorystyce, symbolicznie nawiązuje do złotych i srebrnych nici, którymi brukselscy mistrzowie tkali arrasy – informuje urząd miasta.
W Krakowie pojawią się jelenie, wielbłądy, żyrafy i rajski ptak, a także różnego rodzaju motywy roślinne. Będzie można je zobaczyć na placach i ulicach Starego Miasta.
– Na Rynku Głównym – tak, jak w poprzednich latach – stanie żywa choinka, o wysokości 15 metrów, ozdobiona elementami nawiązującymi do liści akantu i migoczących „zawieszek”, wplatających się w oświetlenie pokrywające powierzchnię gałęzi. Świąteczna choinka to w sumie 177 kompletów lampek, 1213 nietłukących baniek, 124 zawieszki świetlne i 64 sople imitujące topniejący lód – wylicza urząd.
Drzewko uwieńczy przestrzenna gwiazda w kolorze zimnym białym. Zapalenie choinki zaplanowane jest na 2 grudnia o godz. 16:30.
Natomiast na rynku Podgórskim, placu przed Muzeum Narodowym, placu Centralnym oraz placu Wszystkich Świętych staną sztuczne 10-metrowe choinki.
Zostaną też udekorowane 22 drzewa w ścisły centrum oraz na Wzgórzach Krzesławickich, czy na rondach gen. Maczka i Hipokratesa. Światełka pojawią się również tradycyjnie na mostach: Dębnickim, Grunwaldzkim, Powstańców Śląskich, Wandy, Zwierzynieckim, Piłsudskiego oraz na estakadzie nad al. 29. Listopada.
Fotopunkty
W najbardziej popularnych miejscach zostaną ustawione fotopunkty. Na placu Szczepańskim pojawi się rama z dwoma lampartami, na placu Wielkiej Armii Napoleona (pod Wawelem) rama w otoczeniu dwóch jeleni, na rynku Podgórskim – rama z dwiema żyrafami, pod murami Wawelu i przy placu św. Idziego rama z lustrem i dwoma wielbłądami, a na Plantach rajski ptak.