Kraków wybrał 50 meleksów, które mogą wozić turystów

fot. Krzysztof Kalinowski

W zeszłym tygodniu prezydent Krakowa podpisał zarządzenie w sprawie przyznania identyfikatorów dla kierowców meleksów.

Na terenie parku kulturowego Stare Miasto usługi przewozu osób za pomocą meleksów mogą być świadczone tylko przez pojazdy posiadające specjalne identyfikatory i o ustalonej kolorystyce − karoseria w kolorze ciemnego beżu, a pozostałe elementy czarne lub przezroczyste.

Identyfikatory (w formie prostokątnej naklejki) są umieszczone w prawym dolnym rogu przedniej szyby pojazdu. Znajdują się na nich nazwa firmy i numer identyfikacyjny pojazdu oraz hologram zabezpieczający.

– W wyniku tegorocznego konkursu identyfikatory otrzymało 50 pojazdów – czytamy w komunikacie magistratu. – Wszystkie są nowe, najstarsze z nich zostały wyprodukowane w 2020 roku i sprawdzone pod względem sprawności technicznej. Zgodnie z normami są wyposażone w pasy bezpieczeństwa dla każdego miejsca siedzącego, hamulce i oświetlenie – dodają urzędnicy.

Na obszarze Starego Miasta przewóz osób pojazdami bez aktualnego identyfikatora jest zabroniony i stanowi wykroczenie, dlatego może się skończyć interwencją straży miejskiej lub policji wobec kierowcy.

Karoseria meleksów musi być w kolorze ciemnego beżu | Fot. Wydział kultury UMK
Karoseria meleksów musi być w kolorze ciemnego beżu | Fot. Wydział kultury UMK

comments powered by Disqus