Krakowscy uczniowie zaangażowani w pomoc psychiczną

fot. pixabay.com

„Psychopozytywni” to projekt społeczny opracowany przez cztery uczennice XLII LO w Krakowie w ramach ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z Teorii”.

Jest to inicjatywa czterech licealistek – Hanny Rusinek, Maria Gotovskiej, Natalii Drwięgi i Karoliny Laski. Uczennice podkreślają, że projekt ten ma dać młodym ludziom przestrzeń na zaangażowanie się w dziedzinach takich, jak zarządzanie projektem czy organizowania przedsięwzięć społecznych.

– W naszym projekcie skupiamy się na działaniach mających na celu poprawę świadomości dotyczącej znaczenia zdrowia psychicznego w życiu każdego z nas i realizujemy go w formie reklamy społecznej. Prowadzimy własną stronę internetową projektu, a także konta w mediach społecznościowych, takich jak - Instagram, Facebook czy Tiktok, gdzie zamieszczamy treści informacyjno-rozrywkowe, które mają zainteresować młodych odbiorców – informują.

Uczennice utworzyły również zbiórkę na dofinansowanie  młodzieżowego Telefonu Zaufania, pod patronatem fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę”, licząc na wsparcie tak ważnej inicjatywy jak całodobowa, bezpłatna linia wsparcia dla dzieci i młodzieży. – Większe sumy pozwolą na zatrudnienie większej liczby specjalistów mogących wesprzeć jeszcze więcej osób w kryzysie psychicznym – tłumaczą.

Akcja w szkołach

Hanna, Maria, Natalia i Karolina uważają, że „zdrowie psychiczne jest wciąż traktowane po macoszemu i ogrom ludzi bagatelizuje objawy poważnych schorzeń, co może być tragiczne w skutkach”.  – Chcemy zrobić wszystko, co w naszej mocy, by choć trochę przyczynić się do poprawy społecznej świadomości w tym względzie, chcemy apelować do młodych ludzi o dbanie o własny dobrostan psychiczny - przekonują.

– W najbliższym czasie w krakowskich szkołach średnich będziemy prowadzić krótką prezentację promocyjną połączoną ze zbiórką. Podczas spotkań, będziemy zachęcać uczestników do zaopiekowania się sobą i swoją psychiką, do pielęgnowania swoich zainteresowań i utrzymywania więzi z innymi ludźmi – mówią licealistki.