Krakowska kuria chce pozyskać kościół na Wesołej. W zamian proponuje miastu atrakcyjne tereny

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Ważą się losy kościoła przy ul. Kopernika. Jan Pamuła, prezes Agencji Rozwoju Miasta Krakowa, do której prawnie należy kościół przy ul. Kopernika, przekonuje, że rozmowy, dotyczące przyszłości kościoła, cały czas trwają.

– Kościół pełni funkcję kaplicy szpitalnej. Na Wesołej wciąż działają kliniki i poradnie szpitalne. Zależy nam, aby świątynia nadal służyła pacjentom, ich rodzinom i mieszkańcom – podkreśla prezes miejskiej spółki.

Korzystna transakcja

Poproszony o komentarz w tej sprawie wiceekonom Archidiecezji Krakowskiej, ks. Łukasz Michalczewski, przypomina, że jeszcze przed przejęciem kościoła przez miejską spółkę, został wydany komunikat po spotkaniu przedstawicieli archidiecezji z przedstawicielem miasta, że „strona kościelna czuje się w obowiązku, żeby kościół trafił w ręce kurii krakowskiej”.

– Zaproponowaliśmy wtedy rozwiązania prawne, na które wtedy była wstępna zgoda włodarzy miasta i nasza. Powtarzamy nasze propozycje. Odpowiadamy na pisma, odbyły się już spotkania. Ustaliliśmy, że archidiecezja przekaże ziemie, które ma w posiadaniu do użytku miasta, w zamian za ten kościół. Są to tereny, które miasto może wykorzystać czy to na przestrzeń zieloną czy do innych inwestycji w atrakcyjnych lokalizacjach Krakowa. Nasza propozycja jest uczciwa – dodaje duchowny w rozmowie z portalem LoveKraków.pl.

Z myślą o „tradycjonalistach”



Zapytany o jakie będzie nowe przeznaczenie sakralnej budowli, ks. Michalczewski odpowiedział, że diecezji zależy, by kościół dalej był miejscem spotkań i modlitw katolików, którym bliska jest nadzwyczajna forma rytu rzymskiego.

– Mamy nadzieję, że jak najszybciej dojdzie do konsensusu, Że będziemy nie tylko my zadowoleni, ale przede wszystkim wierni, którzy chcą tam uczestniczyć w nabożeństwach liturgicznych, szczególnie Mszy Św. w tzw. „rycie dawnym”. Chcemy by tam do duszpasterstwo funkcjonowało. (…) To jest dla nas bardzo ważna kwestia, chcemy ją najszybciej sfinalizować – przyznaje wiceekonom.

– Chcemy, żeby to bractwo dalej się tam gromadziło, żeby Eucharystie w tradycyjnym rycie były tam sprawowane. To jest dobre, odpowiednie miejsce, zgodnie z wolą Franciszka i jego dekretem [„Traditionis custodes” - przyp. red.] w sprawie mszy świętych – dodaje. W jego ocenie będzie to „docenienie tej części wiernych nie tylko Krakowa, ale także Małopolski”.

Burzliwe losy kościoła przy ul. Kopernika



Obecnie właścicielem zabytkowego kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, jest miejska spółka – Agencja Rozwoju Miasta. Niespełna trzy lata temu kupiła teren na Wesołej od Szpitala Uniwersyteckiego. Dziś kościół pełni rolę kaplicy szpitalnej, w której posługują kapłani z Bractwa Św. Piotra.

Wynajmem obiektu zainteresowane jest wspomniane Bractwo oraz Katolicki Kościół Narodowy w Polsce. Do rozmów dotyczących przyszłości kościoła przy Kopernika włączyła się archidiecezja.