Krakowska sztuka czarno na białym

Leon Wyczółkowski - Dziewczyna z okolic Krakowa (1907) fot. mat.prasowe MNK
Czarno na białym. 300 lat rysunku w krakowskiej ASP to nowa wystawa, którą już od 26 kwietnia zobaczymy w gmachu Muzeum Narodowego.

W ramach jubileuszu najstarszej polskiej uczelni artystycznej zostaną zaprezentowane prace rysunkowe prawie 40 twórców, m.in. Jana Matejki, Leona Wyczółkowskiego, Teodora Axentowicza, Wojciecha Weissa czy Xawerego Dunikowskiego.

Wspólny mianownik

Jak zaznacza kuratorka wystawy, Agnieszka Jankowska-Marzec, rysunek stanowi podstawę wykształcenia akademickiego. Jest też sprawdzianem umiejętności warsztatowych twórcy.

– Poszukując wspólnego mianownika dla artystów, projektantów czy konserwatorów dzieł sztuki, którzy tworzyli historię akademii, doszłam do wniosku, że jest nim właśnie medium rysunkowe – mówi Agnieszka Jankowska-Marzec, kurator wystawy ze strony ASP.

I tak zobaczymy m.in. akademickie studia aktu i martwej natury, szkice do większych kompozycji malarskich i rzeźbiarskich, rysunek projektowy oraz szkicowniki artystów.

Na wystawie zobaczymy blisko 170 rysunków pochodzących z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Akademii Sztuk Pięknych oraz ze zbiorów prywatnych. Oprócz tego, w przestrzeni ekspozycji odwiedzający zobaczą współczesne filmy animowane przygotowane przez absolwentów ASP w czasie studiów. Mają być takim łącznikiem pomiędzy przeszłością a teraźniejszością.

Filmy będą wyświetlane w specjalnej Sali wkomponowanej w przestrzeń ekspozycji. Całość została zaplanowana tak, aby w sposób nowoczesny i przykuwający uwagę ukazać 200-letnią historię krakowskiej ASP.

Ekspozycję będzie można oglądać od 26 kwietnia do 29 września.

Najpierw Wajda

„Czarno na białym” nie będzie jedyną wystawą otwartą w kwietniu w gmachu MNK. Początkiem miesiąca odbędzie się wernisaż wystawy „Wajda”. Ekspozycję będzie można oglądać od 6 kwietnia.

Zwiedzający będą mieli okazję błądzić po labiryncie pozostawionych przez Andrzeja Wajdę artefaktach – scenariuszach, szkicach, rysunkach, zapiskach, rekwizytach, kostiumach czy projektach scenografii i produkcyjnych dokumentów.

Wystawę można zobaczyć do 8 września.

comments powered by Disqus