W ostatnim czasie do naszej redakcji zgłosił się mieszkaniec nowego osiedla na Górce Narodowej. Poinformował nas o tym, że wieczorami duże grupki agresywnej młodzieży zakłócają spokój mieszkańcom bloków przy ul. Zauchy 7 i Papierni Prądnickich 76.
To tu, z uwagi na zadaszone altany i miejsca do siedzenia młodzi spędzają wieczory, spożywając alkohol. „Ludzie ci są agresywni między sobą, dochodzi do bójek między nimi” – opowiada.
Dodatkowo są agresywni wobec mieszkańców, używając często wulgarnego i agresywnego języka i gróźb do osób zwracających im uwagę. Jedna z mam, z którą udało nam się porozmawiać, przyznała, że kiedy zwróciła uwagę nastolatkom, zaczęli ja wyzywać. – Na spacery z moją córką Mają muszę wybierać inne trasy. Po osiedlu chodzimy dopiero razem z mężem, gdy wraca z pracy. Czuję się bezpieczniej – powiedziała 33-latka.
Inni okoliczni mieszkańcy zwracają uwagę na to, że dochodziło także do niszczenia mienia (placu zabaw czy boiska), a nawet wtargnięcia do garaży podziemnych. „Wzywana Straż Miejska i Policja nic nie robią. Patrol czasem nie wychodzi nawet z radiowozu (a imprezy są za blokami na dziedzińcach z ulicy niewidocznymi)” – pisze nasz Czytelnik.
Ponad 20 zgłoszeń w ciągu trzech miesięcy
Czy rzeczywiście policja pozostaje bierna wobec chuliganów? Zwróciliśmy się do Komendy Miejskiej Policji i Straży Miejskiej z zapytaniem, czy wpływały zgłoszenia dotyczące zakłócania porządku przez grupę młodych, agresywnych ludzi w okolicach ul. Banacha, ul. Zauchy 7 i Papierni Prądnickich 76? Jeśli tak, to czy zostały podjęte interwencje w tej sprawie?
Z uzyskanych informacji z Komisariatu Policji III, któremu podlega rejon Górki Narodowej wynika, że w czerwcu odnotowano tam siedem zgłoszeń dotyczących zakłócania ładu i porządku publicznego oraz spożywania alkoholu w miejscu publicznym. – Wówczas cztery zgłoszenia zostały potwierdzone. Zakończyły się one zatrzymaniem osoby poszukiwanej, oraz ukaraniem mandatem osób spożywających alkohol w miejscu, gdzie jest to zabronione – przekazała nam Anna Wolak-Gromala z zespoły prasowego.
Z kolei w lipcu z trzech przyjętych przez komisariat zgłoszeń potwierdzone zostało jedno. Wylegitymowane osoby zostały ukarane mandatem karnym za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym.
Natomiast w sierpniu takich zgłoszeń było 13, z czego potwierdzone zostały trzy, które również zakończyły się nałożeniem mandatów za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym.
– Ponadto policjanci zatrzymali pięć osób nieletnich, które 13 czerwca br. dokonały uszkodzenia mienia na pętli tramwajowej Górka Narodowa, natomiast 21 lipca przemieszczając się pomiędzy osiedlami rozpylały gaz i posiadały przy sobie niebezpieczne narzędzia. Osoby te usłyszały zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a sprawa została przekazana do sądu rodzinnego – dodaje.
Tydzień temu, 22 sierpnia policjanci przeprowadzili w rejonie Górki Narodowej osiem interwencji, podczas których wylegitymowali 27 osób i zastosowali pouczenia wobec tych, których zachowanie mogło zakłócać spokój mieszkańców.
Od Straży Miejskiej nie otrzymaliśmy odpowiedzi.
Miejsce dostępne dla wszystkich
Przez fakt, że od 2020 roku nie można w Krakowie grodzić osiedli tereny na Górce Narodowej są powszechnie dostępne dla wszystkich.
„Sprawcy przyjeżdżają tutaj celowo, bo zwykle mijam ich jak idą z przystanku tramwajowego dużą grupą na miejsce imprezy, a potem odjeżdżają w swoim kierunku po zakończeniu imprezy. Nie są to dzieci z osiedla ani okolicy, nie są to także dzieci z ośrodka wychowawczego na Górce Narodowej. Osiedle jest na uboczu i jest dla nich imprezowym punktem z dala od centrum miasta. Dodatkowo czują się tutaj bezkarni” – pisze inna Czytelniczka, która chce zachować anonimowość.
O sytuację w tym rejonie zapytaliśmy również Barbarę Polną – przewodniczącą dzielnicy Prądnik Biały. – Informacji z prośbą o interwencję dot. chuliganów od mieszkańców nie otrzymałam. Natomiast poszczególne zgłoszenia, które dostaje od mieszkańców są przekazywane do policji lub Staży Miejskiej, do tej pory były to najczęściej kwestie porządkowe – przekazała nam.