Krótsza kolejka do operacji zaćmy

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Czas oczekiwania na usunięcie zaćmy w wojewódzkim szpitalu okulistycznym zmniejszył się z 2,5 roku do 11 miesięcy.

Lekarze w wojewódzkim szpitalu przeprowadzają ponad cztery tysiące operacji usunięcia zaćmy w ciągu roku. Terminy oczekiwania na ten zabieg zostały znacznie zmniejszone. Podyktowane jest to przede wszystkim wprowadzeniem nielimitowanego finansowania.

− Cztery lata temu okres oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy wynosił dwa i pół roku. Obecnie skróciliśmy go do 11 miesięcy. A wszystko to za sprawą zmiany zasad kwalifikacji do zabiegu, nielimitowanego finansowania operacji oraz zwiększenia ilości wykonywanych zabiegów − informuje Marta Malec-Lech z zarządu Województwa Małopolskiego.

Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektora małopolskiego oddziału NFZ twierdzi, że nakłady na same zabiegi zaćmy w woj. małopolskim zwiększyły się o ok. 20 milionów w skali roku.

− Wszystkie świadczenia realizowane w 2019 roku zostały sfinansowane w stu procentach, w tym program lekowy – dodaje.

400 zabiegów miesięcznie

Zwiększono liczbę dokonywanych czynności, a do oferty szpitala wprowadzono nowe metody leczenia. − W 2015 roku wykonywaliśmy ok. 300 zabiegów miesięcznie, natomiast dziś liczba ta wzrosła do niemal 400. Działalność placówki się poszerzyła, a jako jedyny ośrodek w województwie wykonujemy transplantacje w zakresie przeszczepów rogówki − dodaje Malec-Lech.

Ilona Pawlicka, dyrektorka szpitala, podkreśla rozwój programu przeciwdziałającego plamce zwyrodnieniowej, która stanowi najczęstszą przyczynę utraty wzroku u osób starszych. − Szpital prowadzi na dużą skalę program lekowy dla chorych na zwyrodnienie plamki związane z wiekiem. To największy tego typu program w Polsce, który obejmuje 21 tysięcy pacjentów. W momencie, kiedy pacjent wchodzi do programu, ma zagwarantowane leczenie.

News will be here