Księga wieczysta mieszkania - co zawiera, jak ją znaleźć?

Księga wieczysta mieszkania to wiele ważnych informacji na temat nieruchomości. Wgląd do księgi wieczystej przyda się nie tylko przed zakupem nieruchomości, ale także np. wtedy gdy w grę wchodzi darowizna, której przedmiotem jest mieszkanie. Kiedy jeszcze warto sięgnąć po księgę wieczystą i jak uzyskać do niej dostęp?

Z czego składa się księga wieczysta mieszkania?

Księga wieczysta to 4 działy plus okładka. Dział I księgi to oznaczenie nieruchomości oraz spis praw związanych z własnością. Znajdziemy tam m.in. metraż mieszkania, informacje o dokładnej lokalizacji nieruchomości łącznie z numerem piętra, z ilu i z jakich pomieszczeń składa się mieszkanie oraz czy należą do niego jakieś pomieszczenia przynależne np. piwnica czy miejsce postojowe. Warto również zwrócić uwagę na pole Przeznaczenie lokalu – w przypadku mieszkania musi się tutaj znajdować informacja "lokal mieszkalny". W tym dziale księgi wieczystej określona jest również wielkość udziału w nieruchomości wspólnej, którą stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, z których właściciele lokali nie korzystają na wyłączność np. winda.

Dział II księgi wieczystej to z kolei wszelkie informacje o właścicielu nieruchomości, czyli w przypadku osoby fizycznej, wskazanie jej imienia i nazwiska, imion rodziców oraz numeru PESEL.

Dział III księgi wieczystej to prawa, roszczenia i ograniczenia. Z tej części księgi można dowiedzieć się, czy istnieją jakieś ograniczenia w rozporządzaniu lokalem np. prawo pierwokupu, służebność osobista mieszkania, roszczenie o przeniesieniu własności lub ostrzeżenie o wszczęciu egzekucji z nieruchomości. Najlepiej jeśli dział III księgi pozostanie pusty. Oznacza to bowiem, że mieszkaniem będzie można swobodnie dysponować. Jeśli jednak wpis w dziale III istnieje, to warto poznać szczegóły i w miarę możliwości postarać się o jego wykreślenie.

Ostatnia część księgi wieczystej to dział IV – Hipoteka, gdzie znajdzie się wpis o tym, czy mieszkanie jest obciążone hipoteką. Jeśli tak, to dowiemy się również, kto jest wierzycielem hipotecznym, a także poznamy szczegóły hipoteki np. jej rodzaj, wysokość, walutę czy stosunek prawny hipoteki np. umowa o pożyczkę czy umowa kredytu. W przypadku księgi wieczystej ważna jest również okładka, która zawiera m.in. numer księgi oraz informacje o tym, który Sąd Rejonowy zajmuje się jej prowadzeniem.

Jak uzyskać dostęp do księgi wieczystej mieszkania?

Księgi wieczyste są obecnie dostępne w wersji elektronicznej i każdy może się z nimi zapoznać bez wychodzenia z domu. Wystarczy tylko znać numer księgi wieczystej. Jak rozpoznać numer księgi? Składa się on zawsze z trzech części. Pierwsza to 4 znaki oznaczające wydział Sądu Rejonowego, prowadzącego księgę, kolejne 8 cyfr to numer księgi nadawany zgodnie z repertorium ksiąg w danym sądzie. Na końcu każdego numeru księgi wieczystej znajduje się tzw. cyfra kontrolna.

Numer księgi wieczystej można znaleźć np. w akcie notarialnym mieszkania. Jeśli jednak nie znamy numeru, to łatwo można go wyszukać na podstawie adresu nieruchomości. Porady dotyczące spraw związanych z księgami wieczystymi, w tym także jak dotrzeć do numeru księgi można znaleźć na stronie Ksiegi-wieczyste.org.

Kiedy warto się zapoznać z księgą wieczystą?

Z księgą wieczystą należy się zapoznać np. podczas zakupu mieszkania, aby sprawdzić jego stan prawny, zwłaszcza jeśli planujemy zakup mieszkania z rynku wtórnego. Księga wieczysta przyda się też, kiedy chcemy wynająć mieszkanie, a także np. podczas spraw spadkowych, jeśli występuje problem z ustaleniem spadkobierców czy w przypadku darowizny, której przedmiotem jest mieszkanie. Dokładna znajomość stanu prawnego nieruchomości pomoże upewnić się, czy pieniądze inwestujemy we właściwą nieruchomość, a także zapobiegnie wielu problemom w przyszłości np. jeśli okazałoby się, że na nieruchomości ciążą prawa osób trzecich.

Księga wieczysta mieszkania zawiera informacje uznawane za zgodne ze stanem faktycznym. Oznacza to, że w przypadku jakiegokolwiek sporu zapis w księdze wieczystej będzie wiążący, a prawa wpisane do księgi będą miały pierwszeństwo przed prawami do niej niewpisanymi.