Kumulacja na ul. Królowej Jadwigi. Efektem będzie nie tylko nowa nawierzchnia

fot. Agata Wnuk/LoveKraków.pl

Sporo się ostatnio dzieje w sprawie poprawy stanu ulicy Królowej Jadwigi. Jeden odcinek jest gruntownie przebudowywany, przetarg na przebudowę drugiego jest w trakcie, a w poniedziałek wystartowały prace na odcinku, gdzie wystarczy sama modernizacja nawierzchni.

Za połową

Obecnie nowy wygląd zyskuje odcinek od ul. Robla do ul. Tondosa. Prace rozpoczęły się w kwietniu ubiegłego roku i obejmują gruntowną przebudowę tego fragmentu – od wszystkich podziemnych instalacji po budowę chodników, oświetlenia i nowej jezdni o szerokości przynajmniej 7 metrów.

Na duże ułatwienia mogą liczyć nie tylko kierowcy, ale i piesi, którzy zyskają m.in. bezpieczne przejścia z azylami. W kilku miejscach powstaną dodatkowe pasy do skrętu w lewo, by usprawnić ruch.

– Zgodnie z umową, prace na tym odcinku mają się zakończyć w październiku – zapowiada Michał Pyclik, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Kolejna część

ZDMK przygotowuje się równocześnie do podobnych prac na kolejnym odcinku, pomiędzy ul. Jesionową a ul. Robla. Co istotne, miasto otrzymało na to zadanie rządowe środki w ramach organizacji Igrzysk Europejskich. To wpływa m.in. na konieczność zakończenia prac przed rozpoczęciem sportowej imprezy, dlatego przez pewien czas roboty na obydwu odcinkach będą prowadzone równocześnie.

– Na oferty wykonawców czekamy do 8 lipca. Liczymy na to, że uda nam się sprawnie rozstrzygnąć przetarg i rozpocząć prace. Pojawią się nowe zmiany w organizacji ruchu, ale dołożymy starań, by były one możliwie jak najmniej uciążliwe dla użytkowników – zapowiada Pyclik.

Tylko miesiąc

Oprócz gruntownych, trwających kilka czy kilkanaście miesięcy inwestycji, na ulicy Królowej Jadwigi ZDMK prowadzi też prace o mniejszym zakresie, które również w znacznym stopniu poprawiają komfort użytkowników.

W poniedziałek 4 lipca rozpoczęła się modernizacja nawierzchni odcinka ul. Królowej Jadwigi i jej przedłużenia, czyli ulicy Junackiej – pomiędzy skrzyżowaniami z ulicami Nad Zalewem i Wilczy Stok. – W tym przypadku nie ma potrzeby gruntownej przebudowy, a wymiana nawierzchni pozwoli swobodnie korzystać z tego odcinka przez kolejne lata – tłumaczy przedstawiciel ZDMK.

Wykonawca w pierwszej kolejności zajął się robotami brukarskimi – wymianą krawężników i regulacją ścieku przykrawężnikowego. Na czas wymiany nawierzchni ruch będzie obowiązywał ruch wahadłowy.

W tym przypadku również prace prowadzone są dzięki dofinansowaniu związanemu z Igrzyskami Europejskimi. Potrwają one około miesiąca i będą kosztować około miliona złotych.Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Zwierzyniec