Mądra inwestycja we własne otoczenie. Płać podatki w Krakowie!

Nowe drogi, tramwaje, parki, szkoły i wiele innych usług z których korzystamy każdego dnia. Łączy je jedno - finansowane są ze środków miejskich, czyli z naszych podatków. Jak co roku, Urząd Miasta Krakowa zachęca mieszkańców, by rozliczali swój PIT w Krakowie.

Niektórzy już rozliczeni, inni składanie zeznania podatkowego mają jeszcze przed sobą. Nim nasz PIT trafi do Urzędu Skarbowego, zadbajmy o to, by zarejestrować się jako podatnik właśnie w Krakowie - zachęcają miejscy urzędnicy, przypominając, że to dzięki naszym podatkom utrzymywane są najważniejsze funkcje miasta.

“Tu żyję, tu pracują moje pieniądze”

Każdy kto chce jeździć po równej drodze czy ścieżce rowerowej, spacerować po ładnym chodniku, wysyłać dzieci do dobrej szkoły czy wygodnie podróżować po mieście tramwajem, powinien zadbać o to, by rozliczenia podatków dokonać właśnie tutaj - mówi XYZ z Urzędu Miasta Krakowa, który w tym roku akcję promocyjną rejestracji rezydencji podatkowej prowadzi pod hasłem “Tu żyję, tu pracują moje pieniądze”. Miasto przypomina, że odprowadzane przez nas podatki w dużej części zasilają miejski budżet, jednocześnie pozwalając na utrzymywanie i poprawa zasobu usług publicznych.

Udział w podatku PIT to znacząca pozycja w łącznej sumie rocznych dochodów budżetowych Krakowa. W 2021 roku wpływy z tego tytułu zasiliły kasę miasta kwotą ponad 2 miliardów. Na taki wynik złożyło się 675 378 podatników – osób, które rozliczyły podatek dochodowy w Krakowie. To oznacza, że jeden podatnik wniósł do miejskiego budżetu średnio prawie 3 tys. zł, a to z kolei kwota, która pozwala na przykład na sfinansowanie remontu od 5 do 10 metrów chodnika, położenia 12 metrów alejki parkowej z żywicy, kupić i zamontować 4 stojaki rowerowe, urządzić 150 metrów kwadratowych. trawnika, zasiać około 65 m kw. łąki kwietnej, posadzić 60 krzewów lub 2 mniejsze drzewa.

Karta Krakowska z coraz bogatszą ofertą

Do Krakowa każdego dnia przybywają jego nowi mieszkańcy, miasto dba więc o to, by przekonać ich do zmiany adresu wpisywanego w rozliczeniu podatkowym. W ubiegłym roku 33 tysiące nowych podatników “dołożyło” do wspólnej kasy blisko 100 milionów złotych.

Do rozliczania podatku w Krakowie zachęca także coraz bogatsza oferta dla posiadaczy Karty Krakowskiej. Dzięki niej możemy przede wszystkim tanio podróżować, bo sieciowy bilet na wszystkie linie tramwajowe i autobusowe dla krakowskich podatników kosztuje zaledwie 80 złotych. Wkrótce z posiadania karty skorzystać będą mogli także kierowcy w Strefie Płatnego Parkowania - dla nich godzina postoju będzie znacznie tańsza niż dla osób przyjezdnych. Ofertę Karty Krakowskiej uzupełniają kolejne usługi - swoje zniżki oferują właściciele lokali gastronomicznych i sklepów, gabinety medyczne, szkoły, prywatne obiekty sportowe, muzea i inne obiekty kulturalne. Wiele z tych usług działa przy wsparciu krakowskiego podatnika, z kolei prywatne w ten sposób okazują wdzięczność za współkreowanie wspólnego otoczenia. Zakres Karty Krakowskiej stale rośnie i jest coraz większą zachętą dla nieprzekonanych do rozliczania się u nas - dodaje XYZ.

Jak rozliczać się w Krakowie?

Co ważne, o tym gdzie trafią nasze podatki, nie decyduje meldunek. Nawet jeśli nasz rodzinny dom znajduje się wiele kilometrów od Krakowa, by część swojego podatku zostawić w mieście, wystarczy wskazać adres zamieszkania. Zgodnie z przepisami prawa miejscem rozliczania się osoby fizycznej jest właściwy urząd skarbowy według miejsca zamieszkania podatnika w dniu składania zeznania podatkowego.

Jak zmienić urząd skarbowy? Wystarczy wpisać w formularzu PIT krakowski adres zamieszkania oraz wskazać dane właściwego urzędu skarbowego. Warto wiedzieć, że o nowym adresie możemy poinformować urząd skarbowy także w dowolnym momencie roku.