„Magię chowaliśmy po piwnicach”. Przypomną historię Wiesława Dymnego

fot. pixabay.com
W najbliższą środę Anna Dymna, Tadeusz Kwinta i Edward Linde-Lubaszenko opowiedzą o Wiesławie Dymnym. Spotkanie „Magię chowaliśmy po piwnicach” będzie sentymentalną podróżą do Piwnicy pod Baranami.

Wydarzenie odbędzie się w Hevre przy ul. Meiselsa 18. W dawnym żydowskim domu modlitewnym publiczność będzie miała okazję wysłuchać opowieści o tym niezwykłym, krakowskim artyście. Wstęp wolny po uprzedniej rejestracji (https://oees.pl/oee-on-tour-krakow/). Początek o 18.30.

Spotkanie ma przede wszystkim przypomnieć krakowianom samego Wiesława Dymnego oraz historię Piwnicy pod Baranami. W rozmowie udział wezmą przyjaciele artysty i sympatycy Piwnicy, m.in.: Anna Dymna, Tadeusz Kwinta, Edward Linde-Lubaszenko i Krzysztof Materna. Rozmowę poprowadzi Monika Wąs – autorka książki „Dymny. Życie z diabłami i aniołami”.

W kontekście spotkania warto również wspomnieć o spektaklu „Dymny”, którego współscenarzystą i reżyserem jest Krzysztof Materna. Premiera spektaklu odbędzie się w ramach Open Eyes Festival, który towarzyszy kongresowi Open Eyes Economy Summit, odbywającemu się 19 i 20 listopada w Krakowie.

Trochę historii

Wiesław Dymny to krakowski plastyk, poeta, satyryk, aktor, współtwórca Piwnicy pod Baranami. W 1955 roku poznał Piotra Skrzyneckiego, a rok później powstała legendarna Piwnica pod Baranami, z którą Dymny związany był przez kolejne 22 lata.

W tym czasie Dymny jako student Akademii Sztuk Pięknych, której ostatecznie nie ukończył, regularnie występował na deskach Piwnicy. Założył zespół beatowy Szwagry, zaczął grać w filmach – wystarczy wspomnieć chociażby o epizodycznej roli w filmie Andrzeja Wajdy „Wszystko na sprzedaż”. Pracował też nad serialem „Droga na Zachód”, pisał poemat „Pieśń nad pieśniami”, „Opowiadania zwykłe”, za które został wyróżniony m.in. nagrodą Fundacji im. Kościelskich.

Jego ścieżkę artystyczną przerwała niespodziewana śmierć w 1978 roku. Jego żona Anna Dymna przechowała pozostały po nim zbiór prac, który uszczuplił w 1977 roku pożar ich mieszkania.

Organizatorami wydarzenia są Agencja Artystyczna GAP wraz z Nowohuckim Centrum Kultury oraz Open Eyes Economy.

 

comments powered by Disqus