11 czerwca w siedzibie Rady Miasta Krakowa odbędzie się święto Małopolski oraz imienin Małgorzaty. Z tej okazji w sali obrad spotkają się kobiety o właśnie takim imieniu. W programie wystawy sztuki i prelekcje.
– Robimy akcję „Małgorzaty dla Małopolski”. Chcemy zebrać w sali obrad co najmniej 200 Małgorzat z Małopolski – mówi jedna z organizatorek radna Małgorzata Jantos. Kobiety dowiedzą się czegoś więcej o świętej patronce, królowych o tym imieniu oraz o znaczeniu kobiety – Małgorzaty rzecz jasna – w dziełach Bułhakowa i Goethego. W Holu Kamiennym uczestniczki będą mogły podziwiać wystawę sztuki autorstwa Małgorzaty Mirg.
Dzień Małopolski
10 czerwca Małopolanie będą obchodzili po raz pierwszy swoje święto. Obchody łączą się z trzema okrągłymi rocznicami: 30-leciem mszy papieskiej na Błoniach, 20-leciem wolnej Polski i 10-leciem Samorządu Regionalnego. Z tej okazji odbyła się uroczysta Sesja Sejmiku, na której radni województwa podjęli uchwałę w sprawie ustanowienia Medalu ”Zasłużony dla Województwa Małopolskiego Palatinatus Poloniae Minoris Meriti”.
Imienin Małgorzaty
Św. Małgorzata – męczennica. Żyła w IV wieku. Skazano ją na tortury, gdyż odmówiła ręki namiestnikowi Antiochii. Patronka kobiet ciężarnych i położnych.
Św. Małgorzata – królowa szkocka (XI w). Przekonała męża do ufundowania kilku klasztorów, m.in. opactwa w Dumfermline. Kanonizowana w 1250 r. przez papieża Innocentego IV. Patronka Szkocji.