Manifestacja pod rosyjskim konsulatem

Manifestacja, luty 2022 rok fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Na 19:30 została zaplanowana dzisiejsza manifestacja pod Konsulatem Generalnym w Rosji przy ul. Biskupiej 7. Osoba zgromadzą się tam pod hasłem „Save Mariupol Defenders” na znak poparcia dla obrońców Mariupola i Azovstalu, którzy przebywają w rosyjskiej niewoli od prawie trzech miesięcy.

– Zamierzamy zaapelować do wszystkich organizacji międzynarodowych, w szczególności do gwarantów bezpieczeństwa wziętych do niewoli żołnierzy z zakładu Azovstal – Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża i ONZ – z prośbą o interwencję i zapobieżenie jakimkolwiek trybunałom lub procesom przeciwko żołnierzom z pułku Azov – informuje organizatorzy.

– Główny cel manifestacji to wezwanie do organizacji międzynarodowych do natychmiastowej kontroli warunków przetrzymywania żołnierzy „Azovstal” oraz do zachowania życia i zdrowia ukraińskich jeńców wojennych wraz z dalszą wymianą w kontekście przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego – twierdzą.

Podczas manifestacji zostanie zaprezentowany trzyetapowy performans "The last pow die – to the peace at home say goodbye!", którego celem jest zmuszenie społeczności światowej do zapobieżenia egzekucji ukraińskich obrońców Mariupola.

Wydarzenie będzie miało również na celu zwrócenie uwagi społeczności światowej na akt terrorystyczny w areszcie śledczym w Olenivce, gdzie 29 lipca Federacja Rosyjska zamordowała ponad 50 ukraińskich jeńców wojennych, którzy byli tam przetrzymywani po opuszczeniu zakładu „Azovstal”.

– W związku z tym domagamy się uznania Rosji za kraj sponsorujący terroryzm i naruszający fundamentalne podstawy bezpieczeństwa pokojowego istnienia świata poprzez popełnienie zbrodni wojennych na granicy ludobójstwa, które podlegają jurysdykcji Międzynarodowego Trybunału Karnego – piszą organizatorzy.

comments powered by Disqus