Miasto przygotowuje projekty nowych linii tramwajowych

Pętla Cichy Kącik fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Władze Krakowa rozpoczęły przygotowania do budowy linii tramwajowej, która ma obsłużyć nową siedzibę Szpitala Uniwersyteckiego. W planach jest również połączenie Azorów z Cichym Kącikiem.

Wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig pod koniec ubiegłego roku w rozmowie z LoveKraków.pl mówi, że miasto w najbliższych miesiącach położy duży nacisk na zaprojektowanie inwestycji szynowych. – Przygotowujemy projekty, aby być przygotowanym na nowe rozdanie środków unijnych. Wszystko wskazuje, że będzie można uzyskać duże dofinansowania na inwestycje związane z transportem publicznym – zaznaczył.

Podkreślił, że maksymalnie do 2023 roku chce mieć w szufladzie gotowe projekty nowych linii tramwajowych, które będzie można wyciągnąć w trakcie naborów wniosków o pieniądze z Brukseli. – Kraków ma być aktywnym uczestnikiem w nowym finansowym rozdaniu – dodał.

Z Cichego Kącika na Azory

Dlatego też urzędnicy rozpoczęli ogłaszanie przetargów na opracowywanie wielowariantowych koncepcji nowych tras tramwajowych. W pierwszej kolejności przetarg na znalezienie projektanta oraz zdobycie decyzji środowiskowej rozpisał Zarząd Inwestycji Miejskich. Pracownicy komunalnej jednostki chcieli wiedzieć, jak ma przebiegać linia łącząca skrzyżowanie z ulicą Opolską, przez ul. Podchorążych aż do pętli na Cichym Kąciku.

Po dwóch miesiącach od rozpisania przetargu, musieli go unieważnić. Najtańsza oferta opiewała na kwotę ponad miliona złotych, a w budżecie na to zadanie zarezerwowano połowę mniej pieniędzy. Jan Machowski z ZIM zapewnia, że jednostka nie porzuciła zadania. – W najbliższym czasie ponownie rozpiszemy przetarg na znalezienie wykonawcy – zaznacza.

Tramwajem do szpitala

Kolejne zadanie, znalezienia firmy, która opracuje wielowariantową koncepcję budowy linii tramwajowej na południu Krakowa, otrzymał magistracki wydział gospodarki komunalnej. Wykonawca docelowo miał określić przebieg linii od skrzyżowania ulic Wielickiej i Teligi na nieodległe osiedle Rżąka, ze szczególnym uwzględnieniem nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w Prokocimiu.

Na to zadanie urzędnicy zarezerwowali 800 tysięcy złotych. Najtańsza oferta, spośród sześciu złożonych, opiewa na ponad 886 tysięcy złotych. Czy urzędnicy dołożą brakującą kwotę?

Kamil Popiela z biura prasowego magistratu mówi, że w przetargu oprócz kryterium cenowego, punktowaniu podlega również dodatkowe doświadczenie specjalistów realizujących prace projektowe.

– Obecnie miasto analizuje i weryfikuje przedstawione przez oferentów opracowania potwierdzające ich doświadczenie w realizacji zadań projektowych i analitycznych. Na tej podstawie sporządzona zostanie lista rankingowa, w oparciu o którą wskazana zostanie najlepsza oferta. Decyzja o wyborze wykonawcy lub o unieważnieniu postępowania podjęta zostanie po sporządzeniu wspomnianego rankingu – mówi Kamil Popiela.