„Miasto wrażliwe to takie, które nikogo nie pomija" [Rozmowa]

– „Maj równości” to pierwszy miejski program wydarzeń kulturalnych poświęcony prawom człowieka i równości – mówi Nina Gabryś, pełnomocniczka prezydenta ds. polityki równościowej. W programie spotkania, spacery, debaty, wykłady, spektakle i warsztaty.

Pokonać bariery i nauczyć wrażliwości

Wszystkie zaplanowane wydarzenia poruszają tematykę antydyskryminacyjną i równościową, dotykają spraw wykluczenia, praw kobiet, osób z niepełnosprawnościami, praw społeczności LGBT+. Skupiają się na przeciwdziałaniu mowie nienawiści i promowaniu idei dostępności.

W programie m.in. spacer „Po muzułmańskim Krakowie” (online), spotkanie z Aaiún Nin, stypendystką ICORN (transmisja online), „Baśniowe warsztaty równościowe” dla dzieci, wykład poświęcony stygmatyzacji osób niepełnosprawnych, wykład poświęcony wykluczeniu kobiet w kulturze i warsztaty antydyskryminacyjne. Wydarzenia będą się odbywały przez cały miesiąc.

O inicjatywie „Maj równości” rozmawiamy z pełnomocniczką prezydenta ds. polityki równościowej, Niną Gabryś.

Dlaczego taka inicjatywa jest w Krakowie potrzebna? Jak będzie wyglądała dyskusja o równości?

Nina Gabryś: To pierwszy miejski program wydarzeń kulturalnych poświęcony prawom człowieka i równości. Sztuka uczy wrażliwości, otwiera nowe perspektywy i pokonuje bariery. Pragniemy podkreślić na wielu płaszczyznach zaangażowanie miasta w walkę z dyskryminacją. W wydarzenie zaangażowały się najróżniejsze instytucje miejskie, domy kultury, muzea, teatry, festiwale.

Wydarzenia mają być poświęcone tematyce wykluczenia. Na jakie jego rodzaje będziecie zwracać uwagę?

W ramach zaplanowanych wydarzeń mówić będziemy o prawach kobiet, osób LGBT+, o wielokulturowości, o sytuacji osób z niepełnosprawnością, do tematu równościowego podchodzimy całościowo, miasto wrażliwe to takie, które nikogo nie pomija.

W programie znalazły się m.in. warsztaty antydyskryminacyjne, wykład o stygmatyzacji osób niepełnosprawnych czy spacer online po muzułmańskim Krakowie. Które z nich polecasz osobom zainteresowanym tematyką?

Warto zajrzeć na platformę Play Kraków gdzie z początkiem maja pojawi się pasmo "Maj Równości". Będziee można tam zobaczyć wiele ciekawych spektakli. Biblioteka Kraków przygotowuje równościową wirtualną półkę z książkami, MOCAK organizuje niezwykły pokaz na rynku pod hasłem „Niebo nad Krakowem. LGBT mówi”. Co ważne, nie tylko duże instytucje organizują wydarzenia, ale także miejskie domy kultury, zaangażowane lokalne. W programie jest kilkadziesiąt wydarzeń i rekomendacji, myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie.

comments powered by Disqus