Miasto zamawia sto rowerów elektrycznych. Gdzie je wypożyczymy?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zarząd Transportu Publicznego chce kupić 100 rowerów elektrycznych z przeznaczeniem do wypożyczania przez mieszkańców. Miałyby działać w takiej samej formule jak rowery dostępne na pętli Czerwone Maki.

Przypomnijmy: pierwotnie ZTP miał znacznie szerszy pomysł na stworzenie systemu wypożyczania elektrycznych rowerów. Jeszcze w lutym urzędnicy przekonywali radnych, że nie ma już powrotu do miejskiej wypożyczalni standardowych rowerów.

Zgodnie z propozycją ZTP, nowa wypożyczalnia miałaby być zaprojektowana głównie z myślą o mieszkańcach osiedli bardziej oddalonych od centrum. Po pierwsze po to, by dojechać do przystanków komunikacji miejskiej, a po drugie – by dojechać do centrum miasta, co ze względu na dużą odległość byłoby trudniejsze z użyciem zwykłego roweru. Była mowa o tym, by zacząć od 500 sztuk, a dojść docelowo do trzech tysięcy.

Nikt nie chce sam

Pomysł wzbudził jednak sporo kontrowersji wśród radnych miejskich. Sprzeciw budziły m.in. wysoka cena czy brak tradycyjnych rowerów w systemie. W odpowiedzi na zastrzeżenia radnych ZTP spróbował znaleźć operatora, który podjąłby się uruchomienia systemu bez zaangażowania finansowego ze strony miasta. Żaden z operatorów nie wyraził jednak chęci skorzystania z takiej możliwości.

Dlatego urzędnicy zapowiedzieli w lipcu, że nie planują obecnie przetargu w tak dużej skali. Zamierzają jednak rozwijać pomysł, który sprawdził się na pętli Czerwone Maki. Można tam wypożyczyć 43 rowery elektryczne kupione w ramach unijnego projektu. Zasada jest jednak taka, że użytkownik, który wypożyczy rower na pętli, do godziny 21 musi zwrócić go w to samo miejsce.

Trzy parkingi

Ogłoszony niedawno przetarg dotyczy zakupu 100 sztuk rowerów elektrycznych. – Chcemy, żeby były dostępne na parkingach Park&Ride Kurdwanów, Bieżanów i Mały Płaszów – zapowiada Sebastian Kowal z ZTP.

Miasto kupuje teraz sam sprzęt, który ma działać w ramach funkcjonującego już rozwiązania informatycznego. Oferty można składać do 11 października, a dostawa ma nastąpić do 50 dni od podpisania umowy. Biorąc pod uwagę zimową aurę, nie jest to równoznaczne z tym, że rowery od razu po dostawie zostaną oddane do użytku.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze Duchackie Bieżanów-Prokocim Podgórze