Mieszkańcy chcą większej liczby toalet miejskich

fot. Krzysztof Piotr Kalinowski

Krakowianie chcieliby, aby na terenie miasta powstało więcej ogólnodostępnych toalet. Miasto odpowiada, ile takich obiektów jest w planie.

– Co jakiś czas zwracają się do mnie mieszkańcy Krakowa z pytaniami o budowę publicznych toalet miejskich na terenie naszego miasta. W ich ocenie jest ich cały czas bardzo mało, co przy liczbie mieszkańców i w czasie normalnego sezonu turystów rodzi problemy – napisał do prezydenta radny Michał Drewnicki.

I toalety są budowane, ale odbywa się to nie bez problemów. Z informacji Zarządu Dróg Miasta Krakowa wynika, że w przygotowaniu do budowy jest pięć nowych sanitariatów. Chodzi o pętlę autobusową przy os. Złotego Wieku, przy cmentarzu Grębałów, w pobliżu cmentarza Mydlniki i Prokocim. Inwestycje są realizowane na zasadzie zaprojektuj i zbuduj.

Natomiast w 2019 roku zakontraktowano budowę czterech toalet miejskich: przy ul. Hynka, przy wejściu na cmentarz Grębałów, przy pętli Azory i na plantach Mistrzejowickich. Problem w tym, że wykonawca nie dotrzymał terminów przekazania dokumentacji i samej budowy. ZDMK twierdzi, że odstąpił od zawartych umów i naliczył kary.

Prezydent informuje, że przy każdej rewitalizacji parku miejskiego, powstają toalety. Takie obiekty powstały w parku Jerzmanowskich i nowym parku w Czyżynach. Na 2021 rok zaplanowane jest stworzenie toalet w „Ogrodzie nad Sudołem”, w pawilonie w parku Lotników Polskich i na Zakrzówku. Oprócz tego sanitariaty zostały ujęte w projekcie rewitalizacji kąpieliska nad Bagrami. Toaleta ma powstać również w parku Krowoderskim.