Minister Adamczyk: Nowy pas startowy lotniska powstanie szybciej

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Minister infrastruktury zapowiedział w Polskim Radiu przyspieszenie w sprawie budowy nowego pasa startowego krakowskiego lotniska. Była też mowa o zniesieniu opłat za przejazd autostradą.

Przyspieszenie budowy drogi startowej ma być możliwe dzięki nowej ustawie. – Przyjęliśmy projekt ustawy, która pozwoli zrealizować w zdecydowanie szybszym terminie, z pominięciem wielu mozolnych procedur, inwestycję o charakterze militarnym – mówił minister w Polskim Radiu.

Podkreślił, że oprócz dużego znaczenia dla ruchu pasażerskiego lotnisko ma też znaczenie wojskowe. – Jest jednym z głównych lotnisk natowskich w tej części Europy. Więc tutaj te przepisy będą miały zastosowanie, wobec czego ta inwestycja będzie toczyła się już teraz wartko – zadeklarował.

– Obecnie zakończona została inwentaryzacja środowiskowa. Trwa przygotowanie nowego raportu środowiskowego, który oczywiście zostanie przekazany do RDOŚ – mówi o postępach przygotowań rzeczniczka prasowa lotniska Natalia Vince.

Bez opłat na autostradach

Minister infrastruktury mówił też o planach zniesienia opłat za przejazd autostradami. – Rząd przyjął projekt ustawy, która znosi opłaty za przejazd autostradami zarządzanymi przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. To są dwa odcinki: na autostradzie A4 w kierunku Wrocławia i na autostradzie A2. Zaś koncesjonowane odcinki, czyli te, które są dzisiaj zarządzane przez podmioty prywatne, będą objęte zmianą ustawy wówczas, kiedy zakończą się negocjacje z koncesjonariuszami – zapowiedział minister.

News will be here