Misteria Paschalia na nowo

Koncert w ramach Misteria Paschalia odbędzie się również w wielickiej kopalni fot. LoveKraków.pl

Dwa pasma programowe, gwiazdy muzyki dawnej w premierowych wykonaniach i nowe miejsca koncertów. To tylko niektóre nowości, które czekają nas podczas Misteria Paschalia w 2017 roku.

Chociaż przed nami Święta Bożego Narodzenia, znamy już nową formułę przyszłorocznej edycji festiwalu Misteria Paschalia. To jedno z najbardziej rozpoznawalnych europejskich wydarzeń poświęconych muzyce dawnej, które potrwa od 10 do 17 kwietnia 2017.

– Festiwal nie zmieni się całkowicie, ale nadszedł czas na odświeżenie jego formuły – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. – Misteria Paschalia rozpoczną się w Niedzielę Palmową, a zakończą w Poniedziałek Wielkanocny.

Nowa formuła, nowe miejsca

Wydarzenie ma mieć poszerzoną i spójną formułę. Chodzi o prezentację programu skupionego wokół innego kręgu kulturowego i estetyki charakterystycznej dla muzyki dawnej. Dlatego już za kilka miesięcy bohaterką festiwalu zostanie Francja. Arcydzieła muzyczne z tego kraju przedstawią najsłynniejsze zespoły, dyrygenci czy soliści ze wspomnianego kraju i innych części Europy.

–  Przez cały Wielki Tydzień odbędzie się 11 koncertów. Publiczność będzie mogła usłyszeć dwie światowe premiery czy usłyszeć barokową muzykę francuską – informuje Vincent Dumestre, dyrektor-rezydent, który sprawuje pieczę nad kształtem artystycznym i programem.

Zaproszeni przez Dumestre’a artyści i wybrany przez niego repertuar przeniosą publiczność do francuskiej sztuki gestu XVII w. i wrażliwości człowieka epoki baroku. Główne pasmo koncertowe, czyli Vanitas, zainauguruje w Wielki Poniedziałek polska prapremiera dzieła Claudia Monteverdiego „Selva Morale e Spirituale”. Zwieńczy go natomiast recital Arie a concerti w Centrum Kongresowym ICE Kraków, który odbędzie się w Poniedziałek Wielkanocny.

Drugim koncertowym pasmem będzie Tenebrae, czyli Ciemność. Jak zapowiadają organizatorzy, to cykl nastrojowych wieczornych koncertów odbywających się zawsze o godz. 23 w bazylice Bożego Ciała. Publiczność usłyszy prezentacje muzycznych opracowań francuskich kompozytorów, jakie stworzyli do tekstów Lamentacji Jeremiasza. W Wielki Wtorek po raz pierwszy w Polsce będzie można usłyszeć  „Ciemne jutrznie”, a dzień później w Krakowie odbędzie się światowa premiera „Lecons de Tenebres Pour Le Jeudi Saint” Charles’a de Villeneuve’a.

Festiwal w Mezzo

Festiwal rozpoczyna również współpracę z francuskim kanałem Mezzo, który w całości jest poświęcony muzyce poważnej i jazzowej. Dzięki relacjom i transmisjom na żywo wszyscy będą mogli zobaczyć najlepsze koncerty kolejnej edycji festiwalu. W telewizji zobaczymy koncert inauguracyjny, dwie retransmisje koncertów z 12 i 16 kwietnia. W ramach cyklu Mezzo Voce, telewizja wyemituje wywiad z Vincentem Dumestre’em oraz program będący relacją wielkotygodniowego wydarzenia. Zostaną zaprezentowane wnętrza sakralne Krakowa i Kopalnia Soli w Wieliczce.

Bilety

Bilety w cenie od 21 do 120 zł można zakupić od 5 grudnia w portalu eventim.pl oraz punktach informacji miejskiej InfoKraków (Pawilon Wyspiańskiego, Sukiennice, ICE Kraków, punkt przy ul. św. Jana 2, ul. Powiśle 11, ul. Józefa 7, ul. Szpitalna 25). Szczegółowy cennik oraz informacja o karnetach dostępne na www.misteriapaschalia.com.

News will be here