Muzyka Vivaldiego, Chopina, Bacha. Wydarzenie – to utwory, które zabrzmią podczas tegorocznej edycji festiwalu „Wawel o zmierzchu”.
Wydarzenie, które odbędzie się w dwa pierwsze weekendy sierpnia na dziedzińcach Zamku Królewskiego na Wawelu zwieńczy wykonanie IX Symfonii Ludwiga van Beethovena pod batutą Antoniego Wita w 20. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Uczta dla melomanów
W koncertach festiwalowych wezmą udział artyści wybitni i znaczący dla polskiej wysokiej kultury muzycznej, by wymienić maestro Antoniego Wita (uznanego za jednego z najwybitniejszych dyrygentów polskich, który zdobył swoją pozycję zarówno długą współpracą z najważniejszymi orkiestrami polskimi, jak i gościnnymi występami z czołowymi zespołami europejskimi) i Łukasza Borowicza (dyrygenta o renomie światowej, uhonorowanego za przywracanie do życia i promocję zapomnianych utworów muzyki polskiej XIX i XX wieku), czy pianistów – jazzmanów – Piotra Wyleżoła i Dominika Wanię oraz skrzypka Piotra Pławnera, nagradzanych prestiżowymi „Fryderykami”.
– Na sześciu festiwalowych koncertach oraz „maratonie" młodych pianistów zaplanowanym na 9 sierpnia, od godz. 11 na dziedzińcu arkadowym, gdzie obowiązuje wstęp wolny, ukazana zostanie szeroko pojęta „klasyczna” sztuka dźwięków. Niesie ona spotkanie wartości tradycji romantycznej (np. Fryderyk Chopin – jako uosobienie polskości, a zarazem uniwersalności) i współczesności (improwizacje jazzowe w ramach słynnych „Pór roku” Antonio Vivaldiego z udziałem Pławnera i Wyleżoła 9 sierpnia o godz. 20.00 z towarzyszeniem orkiestry CORda Cracovia) – zapowiada Małgorzata Janicka-Słysz, dyrektor artystyczna festiwalu „Wawel o zmierzchu”.
IX Symfonia
– Koncerty odbywające się podczas Festiwalu „Wawel o zmierzchu” określić można jednym słowem: niezwykłe i niezapomniane. Razem z firmą TAURON – Mecenasem Festiwalu, bez udziału którego organizacja wydarzenia nie byłaby możliwa, zapraszamy naszych gości na muzyczną ucztę nie tylko dla ucha, ale i dla oka. Artyści występują bowiem na jednej z najpiękniejszych scen w Europie – renesansowym dziedzińcu arkadowym oraz na kameralnym dziedzińcu Batorego, gdzie wrażenia estetyczne potęguje reżyseria światła. Tegoroczna edycja będzie z wielu względów wyjątkowa, m.in. za sprawą wykonania Beethovenowskiej Dziewiątki pod kierownictwem maestro Antoniego Wita – mówi prof. Andrzej Betlej, Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
Podczas koncertu 11 sierpnia wybrzmi muzyka Orkiestry CORda Cracovia prowadzonej przez wirtuoza dyrygentury Antoniego Wita z towarzyszeniem Chóru „Insieme” i Chóru „W kontakcie”, za przygotowanie których odpowiada Wassim Ibrahim.Koncerty Kamerlane
Wyjątkowe, muzyczne oblicze festiwalu „Wawel o zmierzchu” tworzą również koncerty kameralne. Festiwal zainaugurują 2 sierpnia o godz. 20.00: Monika Korybalska (mezzosopran) i Dmytro Holovenko (gitara), którzy przedstawią pieśni polskie (Fryderyk Chopin, Mieczysław Karłowicz, Karol Szymanowski) w opracowaniu na głos i gitarę.
Artystkki: Mariola Cieniawa i sopranistka Katarzyna Oleś-Blacha, słynące z interpretacji utworów kompozytorów polskich (Chopin, Szymanowski czy Penderecki) oraz zespół artsemble, złożony z najzdolniejszych muzyków młodszego pokolenia, wystąpią w sobotę,m 3 sierpnia, o godzinie 20.00 na dziedziniecu Batorego.
Szczegółowy program festiwalu dostępny jest TUTAJ.