Na perony w Swoszowicach dojdziemy tunelem. Wsuną go pod tor [ZDJĘCIA]

fot. PKP PLK

W Swoszowicach trwa przebudowa przystanku kolejowego. Jego elementem będzie nowe przejście podziemne, które powstaje bez rozbierania toru.

To inwestycja finansowana przez miasto, ale realizowana, w ramach współpracy, przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Dotychczasowy przystanek kolejowy zyska zupełnie nowy wygląd. Tuż obok powstanie węzeł przesiadkowy, z parkingiem Park&Ride, miejscami dla autobusów, busów, taksówek czy rowerów.

Wszystko będzie połączone przejściem podziemnym, które jest właśnie budowane. W przeciwieństwie do wielu innych tuneli czy wiaduktów, które w ostatnim czasie powstały w Krakowie, wykorzystano tutaj żelbetowy element, który zostanie wsunięty pod czynny (choć użytkowany w mniejszym stopniu) tor. Drugi tor przebiegający w tym miejscu jest obecnie rozebrany.

Niewiele czasu

Operacja potrwa do przyszłego tygodnia. Później, już na miejscu, powstanie pozostała część przejścia podziemnego. Wejście do niego będzie się znajdować tuż przy budynku dworca, gdzie zaplanowano schody i windę. Podobnie będzie na peronie. Natomiast od strony parkingu zaplanowano pochylnię.

Całość inwestycji ma być gotowa jeszcze w pierwszej połowie roku. To oznacza, że zakończenie „miejskiej” części ma być zsynchronizowane z planowanym na połowę roku oddaniem do użytku zmodernizowanej linii kolejowej między Skawiną a Krakowem.

Dworzec też jest placem budowy

Równolegle – co również widać na zdjęciach w galerii – trwają prace przy gruntownym remoncie zabytkowego budynku dworca. Zarówno wyższa, jak i niższa część obiektu ma już nową konstrukcję dachu, a na wyższej widać częściowo ułożoną dachówkę.

Po latach przerwy budynek znów zacznie służyć pasażerom kolei.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Swoszowice