Nadszedł czas kobiet. W Krakowie szykuje się „Wojna polsko-ruska”

Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną fot. Monika Stolarska (mat. prasowe)

W najbliższą sobotę (2 marca) na Scenie MOS premiera spektaklu „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną” w reżyserii Pawła Świątka.

Nadchodzi czas buntu – w tej sztuce nie ma miejsca dla mężczyzn. Chociaż w powieści Doroty Masłowskiej narrację prowadzi Andrzej Robakoski (pseudonim Silny), w spektaklu narratorkami są Magda, Andżela, Natasza, Arleta, Ale i Matka, a każda z nich jest uwikłana w jakąś relację z Silnym – dresiarzem, bezrobotnym i nie uczącym się mężczyzną, często popadającym w konflikty z prawem.

– W naszej interpretacji to kobiety grają pierwsze skrzypce i to one opowiadają historię o Silnym. U nas reprezentuje on również język świata agresji, narodowców i jest przeciwnikiem naszych kobiet. Dostają go w swoje ręce i za pomocą pewnych form teatralnych mierzą się z nim – opowiada Paweł Świątek, reżyser „Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną”.

Kobiety mówią „nie”

Wydana w 2002 roku książka Doroty Masłowskiej stała się bestsellerem. Bez wątpienia był to też najgłośniejszy debiut w tamtym czasie. Autorka, kiedy pisała książkę, miała 19 lat i kilka tygodni wcześniej zdaną maturę. Chociaż przez 16 lat od wydania „Wojny” rzeczywistość uległa zmianie, nieoczekiwanie znowu stała się aktualna.

– Starałem się dotknąć takich tematów, które według mnie są bardziej newralgiczne niż w momencie pisania powieści. Dlatego naszym najbardziej wyrazistym ruchem jest brak Silnego w spektaklu. Gdybyśmy pokazali sytuację spotkania Silnego z kobietami, byłaby to historia Silnego – mówi Świątek.

Dodaje: – Nasze przedstawienie bardziej pokazuje, że kobiety mówią „nie” i w naszym kraju są siłą. Siłą, która w najbardziej wyrazisty sposób wyraża swój sprzeciw wobec panujących norm i powracających paradygmatów myślenia o Polsce czy patriotyzmie – zaznacza.

W rolach głównych zobaczymy Karolinę Kazoń, Martę Konarską, Anną Paruszyńską, Natalię Strzelecką, Martę Walderę i Katarzynę Zawiślak-Dolny.

Przedpremierowy pokaz odbędzie się 1 marca. Uroczysta premiera na Scenie MOS 2 marca. Kolejne spektakle zaplanowano 3, 5 i 6 marca.