Najlepsza inwestycja na początek roku akademickiego

fot. Krzysztof Kalinowski/Lovekrakow.pl

Co do tego nie ma wątpliwości – bilet okresowy na komunikację miejską to z punktu widzenia studenta najtańszy sposób na poruszanie się autobusami i tramwajami po mieście. I z pewnością znacznie tańszy niż korzystanie z własnego samochodu.

W tym roku w taryfie biletowej zaszło sporo zmian, dlatego przed początkiem roku akademickiego warto sprawdzić, z jakich biletów można korzystać i które rozwiązanie jest dla nas najkorzystniejsze.

W ofercie nie ma już biletu semestralnego (obowiązującego przez 150 dni od zakupu), dostępne są natomiast bilety miesięczne w różnych konfiguracjach. Z kolei posiadacze Karty Krakowskiej, a więc mieszkańcy opłacający podatki w Krakowie, mogą skorzystać z biletów półrocznych, które w przeliczeniu na miesiąc mają niższe ceny.

Bilety miesięczne

Obszar, po którym porusza się krakowska komunikacja miejska, jest podzielony na trzy strefy. Pierwsza obejmuje granice miasta, druga – większość gmin sąsiadujących z Krakowem, trzecia – bardziej oddalone od miasta gminy Brzeźnica i Krzeszowice.

Za bilet miesięczny pozwalający poruszać się bez ograniczeń na terenie Krakowa student zapłaci 74 zł. Jeśli potrzebuje poruszać się tylko w II strefie, zapłaci 39,50 zł, a bilet na samą III strefę kosztuje 18,50 zł za miesiąc.

W praktyce częściej od biletów na pojedyncze strefy mogą się przydać bilety obowiązujące na większym obszarze. Bilet ze zniżką studencką na strefy I+II kosztuje 79 zł na miesiąc, II+III – 48 zł, a na wszystkie trzy strefy I+II+III – 89,50 zł.

Nagroda za podatek

Posiadacze Karty Krakowskiej, w nagrodę za opłacanie podatków w Krakowie, mogą liczyć na niższe ceny i szerszą ofertę biletów. Ta informacja dotyczy również studentów, przy czym ci, którzy dopiero przyjechali do Krakowa, muszą poczekać na przyznanie ulgi, ponieważ trzeba przedłożyć dokumenty z urzędu skarbowego lub PIT z ubiegłego roku. Studenci zameldowani w Krakowie na pobyt stały nie muszą przedkładać żadnych dokumentów.

Studenci posiadający Kartę Krakowską za miesięczny bilet sieciowy obowiązujący w mieście zapłacą 40 zł (o 34 zł mniej), za strefy I+II 51,50 (o 27,50 mniej), a za strefy I+II+III – 58 zł (o 31,50 mniej).

Dodatkowo, mają też do dyspozycji bilety półroczne, w cenach: 210 zł za strefę I, 257,50 zł za strefy I+II i 290 zł za strefy I+II+III. Bilet na strefę I można nabyć również w wersji „5+1”, w której opłata jest rozbijana na miesięczne raty.

Drożej i taniej

Ceny części biletów wzrosły w porównaniu z cennikiem obowiązującym do stycznia tego roku. Jak jednak przekonuje Sebastian Kowal, oferta biletu półrocznego jest atrakcyjniejsza cenowo aniżeli obowiązująca wcześniej cena biletu semestralnego. – W podziale na koszt miesięczny cena biletu semestralnego obowiązującego na terenie miasta kształtowała się na poziomie ok. 44 zł, natomiast w przypadku obecnego biletu półrocznego to ok. 35 zł miesięcznie. Podobnie jest w przypadku biletów na miasto i aglomerację: w przypadku biletu semestralnego studenci płacili ok. 60 zł za miesiąc, teraz w bilecie półrocznym to ok. 48 zł – stwierdza przedstawiciel ZTP.

Jak mówi, epidemia spowodowała znaczne zmniejszenie wpływów do budżetu ze sprzedaży biletów. – W 2019 r. wpływy z biletów komunikacji miejskiej pokrywały jedynie około 53% kosztów funkcjonowania krakowskiego systemu transportu publicznego. W ubiegłym roku wskaźnik ten spadł do poziomu około 38% przy planowanym wcześniej 49%. Dlatego zmiany w cenniku były nieuniknione – tłumaczy.

Nie stój w kolejce

Początek października to czas, kiedy przed punktami sprzedaży biletów, zwłaszcza przy ul. Podwale, tworzą się długie kolejki. Warto wiedzieć, że zdecydowaną większość spraw związanych z zakupem biletów okresowych można załatwić na odległość i mieć wszystko w jednej aplikacji.

Dotyczy to zarówno potwierdzania uprawnień Karty Krakowskiej, jak i samego zakupu biletu. Bilety w ramach Karty Krakowskiej można zapisywać w specjalnie do tego przeznaczonej aplikacji mobilnej. Ale również w przypadku biletów zapisywanych plastikowych legitymacjach studenckich większości krakowskich uczelni wizyta w punkcie nie jest wymagana.

comments powered by Disqus