UJ rusza ze stacjonarnymi zajęciami. Większość studentów powróci

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

– Rozpoczynamy jutro 658. rok akademicki w historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Inauguracja odbędzie się w formie bezpośredniej. Nie zdecydowaliśmy się jednak na wielki przemarsz, mamy obawy co do tego typu licznych zgromadzeń – powiedział rektor UJ prof. Jacek Popiel.

Inauguracja nowego roku akademickiego odbędzie się według typowej formuły. W piątek o godz. 9 rozpocznie się msza w kolegiacie św. Anny. Następnym elementem jest przemarsz z Collegium Maius, poprzez Planty, do auli Collegium Novum. W wydarzeniu weźmie tez udział ograniczone grono studentów, będą to przedstawiciele 16 wydziałów uczelni. O godz. 17 w Auditorium Maximum odbędzie się tradycyjny koncert Słowianek.

– Najważniejszy jednak jest dzień po inauguracji, a mianowicie rozpoczęcie zajęć stacjonarnych na 16 wydziałach. Wykłady i niektóre ćwiczenia będą jednak nadal odbywały się w formie zdalnej – zaznaczył rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Aktualna liczba studentów UJ liczy nieco ponad 40 tys. osób. Jak wielu z nich przybędzie do Krakowa? – Myślę, że około 20-30 tys. studentów zarówno z Krakowa, jak i spoza miasta wróci na zajęcia stacjonarne i miejmy nadzieję, że będą mogli je kontynuować jak najdłużej – mówi Monika Harpula, kanclerz UJ.

Wzrosty i spadki rekrutacji

W rekrutacji na studia I stopnia oraz jednolite magisterskie na Uniwersytecie Jagiellońskim wzięło udział 38 120 kandydatów – to wzrost o niemal 8 proc. względem 2020 roku. Cudzoziemcy stanowili jedynie 3 proc. liczby kandydatów (1 261 osób), choć i tak był to wzrost o 12,5 proc. względem poprzedniego roku. Z tej puli kandydatów na studia przyjęto 8 894 osoby (wzrost o 0,2 proc. r./r.).

Kandydatów na studia drugiego stopnia było 8 386, z czego 4 785 przyjęto – to 9,4-procentowy spadek względem 2020 roku.

Chęć udziału w studiach w języku angielskim na UJ zadeklarowało 625 kandydatów, z czego 253 przyjęto. Jeśli chodzi o studia drugiego stopnia, to zgłosiło się 593 kandydatów, z czego 288 przyjęto.

Psychologia nieustannie na 1. miejscu

Kierunki studiów, które cieszyły się największym zainteresowaniem, to: psychologia na wydziale zarządzania (1917 zgłoszeń), prawo (1820 zgłoszeń) i znów psychologia, tym razem na wydziale filozofii (1396 zgłoszeń).

Największa liczba kandydatów na jedno dostępne miejsce dotyczyła kierunków takich jak: filologia orientalna - japonistyka (17,18), ekonomia (16,28) oraz studia nad Koreą (15,4).

Najtrudniej natomiast było się dostać na studia z elektronicznego przetwarzania informacji na wydziale zarzadzania – wynik ostatniej przyjętej osoby wynosił 96 pkt. Na 2. pozycji uplasowała się japonistyka (95,5 pkt.) oraz fizjoterapia na równi z informatyką analityczną (94 pkt.).

Najwięcej nowych studentów przybyło przede wszystkim z Ukrainy (476), Białorusi (158), Norwegii (81), Chin (45) oraz ze Stanów Zjednoczonych (42).