Na czym polega bilet „5+1”? Warto wiedzieć, jeśli chcesz płacić mniej

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Nieco ponad złotówkę kosztuje dziennie korzystanie z biletu „5+1” z ulgową zniżką, nieco ponad dwa złote bez zniżki. To najkorzystniejsza i najwygodniejsza oferta dla osób korzystających regularnie z komunikacji miejskiej.

Wśród wielu dostępnych biletów okresowych na komunikację miejską ten jest jednym z mniej znanych. Tymczasem bilet „5+1” nie tylko jest najtańszy w przeliczeniu na miesiąc, ale też nie wymaga wykładania całej kwoty za jednym razem i umożliwia automatyczne pobranie pieniędzy z konta.

Ale od początku. Nazwa biletu pochodzi od tego, że decydując się na taki zakup, zapłacimy przez pięć miesięcy kwotę standardowego biletu mieszkańca (80 zł za bilet normalny lub 40 zł za ulgowy), a w szóstym miesiącu kwota będzie obniżona.

Cena

W efekcie za bilet 5+1 zapłacimy łącznie 420 zł, a kupując przez pół roku (co miesiąc) zwykłe bilety miesięczne na wszystkie linie w strefie pierwszej musielibyśmy wydać o 60 zł więcej. W przypadku biletów ulgowych procentowy zysk jest taki sam: za bilet 5+1 trzeba zapłacić 210 zł, czyli o 30 zł mniej niż w przypadku sześciu kupowanych osobno biletów miesięcznych.

Dla kogo?

Bilet „5+1” obowiązuje w I strefie, a więc w granicach miasta. By móc z niego skorzystać, trzeba mieć status Karty Krakowskiej. Co ważne – nie jest do tego potrzebne zameldowanie na terenie miasta. Osoby zameldowane mają uprawnienia przyznawane automatycznie, osoby zameldowane w innych gminach muszą okazać swój PIT lub odpowiedni dokument z urzędu skarbowego, który potwierdzi, że odprowadzają podatki w Krakowie.

Na raty

Dużym atutem biletu 5+1 jest to, że nie wydajemy z góry całej kwoty. – Należność będzie pobierana automatycznie co miesiąc ze wskazanej przez pasażera karty płatniczej – przez pięć miesięcy będzie to 80 zł, a za szósty miesiąc 20 zł lub w przypadku biletu ulgowego – 40 zł przez pięć miesięcy i 10 zł za szósty miesiąc. Warunkiem skorzystania z tańszego biletu w szóstym miesiącu jest brak przerw pomiędzy ważnością poszczególnych biletów – tłumaczy Sebastian Kowal z Zarządu Transportu Publicznego.

Z biletu „5+1” można skorzystać zarówno w wersji plastikowej, jak i mobilnej. Szczegółową instrukcję, jak go kupić, można znaleźć TUTAJ.

Bez wizyty w punkcie

Zdobycie uprawnień Karty Krakowskiej nie wymaga wizyty w Punkcie Sprzedaży Biletów. Wniosek można wypełnić online na stronie internetowej kk.krakow.pl.

Osoby płacące podatki w Krakowie również nie muszą odwiedzać PSB – wystarczy, że na adres e-mail okazpit@kk.krakow.pl wyślą pierwszą stronę rocznego rozliczenia podatku PIT wraz z Urzędowym Potwierdzeniem Odbioru.

comments powered by Disqus