Najstarsza na świecie chorągiew kanonizacyjna zaprezentowana w Krakowie

Chorągiew w krużkankach klasztor dominikanów fot. PS

W niedzielę przez kilka godzin można było zobaczyć najstarszą na świecie chorągiew kanonizacyjną św. Jacka.

Obiekt został namalowany w XVI wieku i przedstawia klęczącego św. Jacka przed Maryją z dzieciątkiem. Scena została uwieczniona na czerwonym adamaszku i jest ozdobiona złotymi i srebrnymi ornamentami.

Po rzymskich uroczystościach kanonizacyjnych w 1594 roku chorągiew została wysłana do Krakowa i wniesiona do miasta w uroczystej procesji. To najstarszy zachowany tego typu obiekt na świecie.

Ratunek dla chorągwi przyszedł w 2017 roku, kiedy przy wsparciu finansowym z budżetu Krakowa (270 tys. zł) udało się przystąpić do ratunkowych prac konserwatorskich.

– Pomimo iż chorągiew stanowi obiekt wyjątkowy w skali światowej pozyskanie środków na jego zabezpieczenie i konserwację trwało wiele lat i wydawało się być prawie niemożliwe. Na wniosek o wsparcie działań ratunkowych odpowiedziało miasto Kraków, które w 2017 r. przyznało klasztorowi ojców dominikanów dotację na rozpoczęcie, a w 2018 r. na kontynuację prac konserwatorskich i restauratorskich przy chorągwi św. Jacka – czytamy na stronie internetowej urzędu miasta.

Prace prowadzono w dwóch etapach. Pierwszy obejmował konserwacje techniczną (zatrzymanie procesu dekonstrukcji obiektu), drugi – konserwację estetyczną przywracając chorągwi jej walory wizualne.

comments powered by Disqus