Nie Krzemionki, lecz Podgórze. Nowa nazwa przystanku na łącznicy

Przystanek Kraków Podgórze, stan z połowy sierpnia fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Nie Kraków Krzemionki, a Kraków Podgórze będzie się nazywał nowy przystanek kolejowy u zbiegu ulic Wielickiej i Powstańców Śląskich. O taką nazwę zawnioskowali do kolejarzy miejscy urzędnicy.

Tablica z nową nazwą pojawiła się na peronie w ostatnich dniach. W pewnym sensie to powrót do sytuacji z początku ubiegłego wieku, kiedy stacja nazywała się Podgórze Miasto. Śladem dawnej kolejowej historii Podgórza jest tu m.in. budynek stacyjny przy ul. Plac Przystanek, który służył odprawie podróżnych.

Będzie zamieszanie?

Z drugiej jednak strony zmiana może wprowadzać w błąd, z kilku powodów. Po pierwsze, będzie ona dotyczyć tylko przystanku na łącznicy, a więc tego, na którym będą się zatrzymywać pociągi jadące od Krakowa Głównego w stronę Skawiny. Niżej, przy linii od strony Krakowa Płaszowa, pozostanie nazwa „Kraków Krzemionki”. – Zmiana dotyczy tylko nowego przystanku na łącznicy – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Dorota Szalacha z PKP PLK.

Po drugie, przystanek Kraków Zabłocie po przeciwnej stronie łącznicy również leży w dzielnicy Podgórze. Po trzecie, nie będzie już dotychczasowego wrażenia spójności, bo sama łącznica nadal ma być nazywana „Zabłocie-Krzemionki”. Nie będzie już ona jednak łączyć dwóch przystanków o takich nazwach, tylko po prostu dwa rejony Podgórza.

Nowe centrum Podgórza

Nie bez znaczenia jest jednak to, że rejon przystanku stanie się teraz ważnym i rozpoznawalnym punktem na mapie Podgórza. Dzięki dogodnej przesiadce na tramwaj i autobus można się w tym miejscu spodziewać dużego ruchu. Tuż obok znajdują się symbole Podgórza, takie jak Kopiec Krakusa czy Fort Benedykta. A po przeciwnej stronie powstaje właśnie nowe Muzeum Podgórza, z którym lokalni aktywiści wiążą duże nadzieje.

O zmianę nazwy zawnioskował do PKP PLK Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Jak deklarują urzędnicy, nie będzie się to wiązało z kosztami dla miasta.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze
comments powered by Disqus