Nowa przestrzeń dla sztuki i nauki. „To miejsce, jakiego brakowało w Krakowie”

Nowa galeria mieści się przy ul. Kawiory 21

Sensorium_artlab to galeria sztuki na Wydziale Informatyki AGH, w której prezentowane będą już od jutra (27 czerwca) prace z nurtu „art and science”.

Dzięki połączeniu dwóch pozornie różnych światów można stworzyć zaskakujące, nowatorskie projekty. Dowodzi temu najnowsza galeria sztuki w Krakowie, przy ul. Kawiory 21.

To miejsce, jakiego brakowało w Krakowie. Prezentacje projektów artystyczno-naukowych będą kształtować nowe form uczestnictwa w sztuce oraz będą próbą rozumienia technolkulturowej rzeczywistości. Sztuka aktualna dzieje się w kontekście procesów globalizacji cyfrowej więc niezbędna jest ich prezentacja i tłumaczenie dla szerokiego grona odbiorców. Projekt dedykowany jest dla wszystkich zainteresowanych sztuką i nowymi zjawiskami, aby poszerzyć percepcję o najnowsze trendy, które wydają się być hermetyczne i niezrozumiałe – mówi Alicja Panasiewicz, pomysłodawczyni Galerii Sensorium_artlab.

Co będzie można zobaczyć?

Twórcy wyjątkowego miejsca, gdzie będzie spotykała się sztuka i nauka, podkreślają, że na zwiedzających będą czekały innowacyjne wystawy. W przestrzeni galerii będzie można zobaczyć jak  technologia i nauka inspiruje artystów oraz jak sztuka wykorzystuje technologie przyszłości.

Nie zabraknie spotkań z artystami i naukowcami podczas warsztatów, paneli dyskusyjnych i wykładów.

Wielkie otwarcie już w najbliższy czwartek

O godzinie 17.00 galerię otworzy wernisaż instalacji Keloskop Alka Rokosza, absolwenta Wydziału Architektury paryskiej Ecole Nationale Supérieure d’Architecture Val-de-Seine. To instrument wykorzystujący lustro ze stali nierdzewnej, które odzwierciedla najmniejsze zmiany w otoczeniu. Zaprezentowane zostaną także obiekty optyczne grupy not a Number. W programie również debata i warsztaty z Maciejem Woźniakiem z camerą obscura oraz eksperymenty z cyjanotypią.

Wystawa będzie czynna do końca lipca. Wstęp jest wolny. Partnerem wydarzenia jest Fundacja IdeaNova. Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.