Nowe miejsce odpoczynku na mapie Grzegórzek [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W czwartek 8 lipca zostanie otwarta nowa część Ptasiego Ogrodu Krakowian na Grzegórzkach. Na miejskim terenie w sąsiedztwie kościoła będzie można teraz odpocząć na hamaku czy skorzystać z placu zabaw.

Chodzi o teren przy kościele pw. św. Kazimierza, w rejonie ulic Grzegórzeckiej i Bobrowskiego. Wcześniej nieopodal powstał park kieszonkowy – „Ptasi Ogród Krakowian”. Teraz, dzięki zwycięskiemu projektowi budżetu obywatelskiego, zagospodarowany został kolejny fragment zieleni, a obydwie działki są połączone ścieżką.

– Mieszkańcy zyskają miejsce do siedzenia, do gry w szachy, do zabawy. W donicach powstanie pierwszy ziołowy ogród społeczny na Grzegórzkach. Liczymy na to, że mieszkańcy przyjdą je z nami posadzić, a później że będą je uprawiać i z nich korzystać. To nie jest dla ozdoby, ale jak najbardziej do jedzenia – mówi Monika Firlej-Balik z „Zielonych Grzegórzek”, radna dzielnicy.

Plac zabaw nie jest bardzo duży, ale zmieściła się zjeżdżalnia, miejsce do wspinania czy podwieszone przejście na łańcuchach.

Założenie było takie, by skwer miał jak najbardziej naturalny charakter, stąd duża ilość drewna, w tym ścieżka w formie drewnianego podestu.

Wspólne sadzenie

W czwartek 8 lipca nowy skwer zostanie otwarty dla mieszkańców. W planie jest m.in. sadzenie ziół we wspomnianych donicach. Będą też warsztaty "Kompostowanie bez tajemnic", prowadzone przez Fundację All In w ramach "Szkoły Miejskich Ogrodników".

– Zależy nam na tym, żeby odnajdywać na Grzegórzkach takie małe zielone enklawy i wprowadzać tam nową jakość. Przy urządzaniu Ptasiego Skweru pojawiały się obawy, czy to miejsce nie będzie dewastowane, a już od dwóch lat służy mieszkańcom – stwierdza Monika Firlej-Balik.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Grzegórzki
comments powered by Disqus