Nowe życie Nowej Huty. BBC pod wrażeniem największej krakowskiej dzielnicy

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

„Nowa Huta znalazła nowe życie. Nie jako ideał socjalistyczny, a nowy ideał w demokratycznej, kapitalistycznej i europejskiej Polsce”. BBC w swoim artykule wymienia co najmniej kilka powodów, dla których warto odwiedzić Nową Hutę.

Budowa „idealnego miasta socjalistycznego” ruszyła 23 czerwca 1949 roku. Był to jeden z największych projektów społecznej inżynierii w komunistycznej Polsce. Nowa Huta powstawała przez kolejne lata, a jej serce biło w Hucie im. Lenina, gdzie do pracy przy produkcji stali zjeżdżali mieszkańcy różnych zakątków Polski.

Wielkie zmiany

Od tego czasu wiele się zmieniło i jak pisaliśmy w jednym z ostatnich artykułów – Nowa Huta jest nadal w trakcie wielkiego procesu zmian. I to właśnie metamorfoza Nowej Huty oraz to, że staje się coraz popularniejszym miejscem do życia wzbudziły ciekawość dziennikarzy BBC.

– Niegdyś nieudana powojenna utopia, krakowska Nowa Huta znalazła nowe życie i powoli staje się celem turystycznym – pisze w swoim artykule dziennikarka BBC Luka Jukic.

Autorka zwraca uwagę, że Nowa Huta pozostaje żywym symbolem, ale nie takim, jakim miała być.

– Losy Nowej Huty odzwierciedlają losy Polski po II wojnie światowej. Nowa Huta znalazła nowe życie. Nie jako ideał socjalistyczny, a nowy ideał w demokratycznej, kapitalistycznej i europejskiej Polsce – czytamy w artykule.

Migawka komunizmu

Nowa Huta to obecnie coraz bardziej popularne miejsce do życia, które oferuje mieszkańcom Polski i obcokrajowcom „migawkę komunizmu takim, jakim kiedyś był”.

– Dziesięć lat temu zwiedzający niewiele miałby tu do roboty, ale Nowa Huta nauczyła się wykorzystywać swoje komunistyczne dziedzictwo – zwraca uwagę autorka artykułu.

Autorka wspomina również nieco mroczny okres w dziejach Nowej Huty, jakim były lata 90.

– To miejsce stało się wówczas synonimem narkotyków, przestępczości, biedy i chuligaństwa – pisze Jukic.

Sytuacja diametralnie się zmieniła. Nowa Huta tętni życiem, jest uznawana za jedną z najbezpieczniejszych dzielnic Krakowa, na jej terenie działa wiele restauracji, kawiarni, lodziarni, odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych.

BBC zachwyca się również nowohucką architekturą, a za jej perłę uznaje dawny budynek Centrum Administracyjnego Huty im. Lenina.

Na liście miejsc, które warto odwiedzić, znalazł się również Teatr Ludowy, nowohuckie schrony, bary mleczne, Muzeum Nowej Huty działające w budynku kina Światowid czy sklep sztuki ludowej Cepelix.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta
comments powered by Disqus