Nowi Krakowianie. Willa Decjusza zaprasza na Festiwal Wielokulturowy

Willa Decjusza fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

26 listopada rozpoczyna się Festiwal Wielokulturowy – Nowi Krakowianie. Tegorocznej edycji przyświeca hasło „Spotkamy się jeszcze nie raz”.

Festiwal Wielokulturowy to inicjatywa łącząca mieszkających w Krakowie ludzi różnych narodowości, kultur i religii.

Okazja do rozmów

W tym roku trwające od 26 listopada do 3 grudnia wydarzenie ma formę hybrydową. Festiwal ma pomóc przede wszystkim wzmocnić pozytywny wizerunek obcokrajowców mieszkających w Krakowie i zintegrować ich z polskojęzycznymi mieszkańcami.

– Warsztaty malarskie online, warsztaty haftu i wycinanek ukraińskich, wystawy, ścieżki spacerów wielokulturowych, stworzenie „Biblioteki Wielokulturowej", zabawa-wyzwanie „tongue twisters”, czyli łamańce językowe, oraz wsparcie dla krakowskich restauracji prowadzonych przez obcokrajowców będą okazją do spotkań i rozmów, poznawania się i uczenia o swoich kulturach i tradycjach – wymienia Sylwia Miłkowska z Instytutu Kultury Willa Decjusza.

Organizatorem wydarzenia jest Willa Decjusza w partnerstwie z Instytutem Kultury Willa Decjusza, krakowskimi instytucjami i konsulatami zagranicznymi.

Wielokulturowa Biblioteka

Jedna z festiwalowych inicjatyw to „Wielokulturowa Biblioteka”. Książki w językach narodowych mniejszości mieszkających w Krakowie i publikacje autorstwa pisarzy obcojęzycznych tłumaczone na język polski podarują Bibliotece Kraków zagraniczne konsulaty, Fundacja Wisławy Szymborskiej i instytucje kultury.

– Będą z nich mogli korzystać „Nowi Krakowianie” i Polacy, którzy uczą się języków obcych. Te powieści, reportaże, albumy i tomy poezji będą doskonałym sposobem na integrację polsko- i obcojęzycznych mieszkańców Krakowa. Z kolei osobom niepolskojęzycznym dadzą możliwość bieżącego kontaktu z literaturą tworzoną w ich języku oraz w języku polskim – zaznacza Miłkowska.

Przekazane książki trafią do Filii 21 Biblioteki Kraków - wypożyczalni obcojęzycznej przy ul. Królewskiej 59.

Smaki kultury

Festiwal będzie również okazją do tego, by wesprzeć lokalny biznes prowadzony w Krakowie przez cudzoziemców. Do akcji „Wszystkie smaki kultury” zostali zaproszeni krakowscy restauratorzy pochodzący spoza Polski.

W miejscach, które biorą udział w akcji, organizator wydarzenia zamówi posiłki dla sympatyków festiwalu. Każdy, kto zarejestruje się przez festiwalowy formularz, będzie mógł poczęstować się kupionymi przez Willę Decjusza potrawami.

Każdego dnia trwania festiwalu będzie prezentowana kuchnia innego kraju bądź regionu. W ten sposób organizatorzy chcą wesprzeć lokalny biznes obcokrajowców i pokazać, w jaki sposób ich obecność w mieście wzbogaca kulturę kulinarną miasta, opowiada o tradycji, kulturze, ale również o historii danego kraju czy regionu.

Wielokulturowa mapa

W programie znalazły się też warsztaty mistrzowskie i tutoriale, prezentujące sztukę ukraińską, którą przygotował Fundusz Rozwoju i Wsparcia Młodej Sztuki Ukraińskiej Sławy Frołowej.

Na potrzeby festiwalu krakowski przewodnik Wojciech Zabielski zaprojektuje również autorskie trasy spacerowe, stworzone na podstawie rekomendacji, żyjących w mieście obcokrajowców. W ten sposób powstanie wielokulturowa mapa „Krakowska ścieżka – historia”.

 

comments powered by Disqus