„Nówka Sztuka”. Spotkania ze sztuką i dizajnem tym razem tylko online

Tegoroczna edycja targów artystów i dizajnerów „Nówka Sztuka” w wersji online potrwa przez cały weekend. W programie m.in. wywiady z twórcami i możliwość zajrzenia do pracowni krakowskich artystów.

To już trzecia edycja wydarzenia skierowanego do twórców, koneserów sztuki i designu i poszukiwaczy talentów. „Nówka Sztuka” to inicjatywa Fundacji Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Ze względu na sytuację epidemiologiczną, organizatorzy podjęli decyzję o przeniesieniu wydarzenia do sieci. Przez cały weekend 28–29 listopada będzie można posłuchać wywiadów z twórcami, zajrzeć do pracowni krakowskich artystów, ale i wybrać się na zakupy online.

O tegorocznej edycji rozmawiamy z prof. Alicją Panasewicz z Instytutu Grafiki i Wzornictwa - Katedra Designu Uniwersytetu Pedagogicznego.

Natalia Grygny, LoveKraków.pl: „Nówka Sztuka”, czyli targi artystów i dizajnerów, to kolejne spotkanie ze sztuką w różnych odsłonach: sztuki piękne, plakat, dizajn, ilustracja, projektowanie graficzne, sztuka tatuażu. Tym razem wydarzenie odbędzie się w całości w przestrzeni wirtualnej.

Prof. Alicja Panasiewicz: Musieliśmy błyskawicznie podjąć decyzję odnośnie zmiany formuły tegorocznych targów. Pomimo przeniesienia „Nówki Sztuki” do przestrzeni wirtualnej, jej zasady pozostały takie same. Różnica jest tylko taka, że z artystami spotkamy się wyłącznie online i w taki sposób zakupimy dzieła. Ideą targów jest przede wszystkim możliwość tego spotkania, promocja młodej sztuki i zachęcenie społeczeństwa do kupowania oryginalnych prac młodych twórców. Za organizację wydarzenia odpowiada Fundacja Wydziału Sztuki UP we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie. Targi odbywają się w ramach cyklu „Sztuka do rzeczy – design w Krakowie”.

Co prawda nie będą to spotkania twarzą w twarz, ale w pewien sposób zastąpi je możliwość kontaktu na specjalnej platformie „Nówka Sztuka”.

W poprzednich edycjach artyści prezentowali swoje prace na stoiskach, można się było z nimi spotkać twarzą w twarz, porozmawiać, zobaczyć jak tworzą i poznać tajniki ich techniki. Teraz to wszystko będzie możliwe tylko online. W wirtualnej galerii będą prezentowane prace twórców i ich biogramy. Poprzez przycisk „rozmowa” w godzinach trwania targów chętni będą mogli porozmawiać z artystami wirtualnie. Jeśli ktoś zdecyduje się na zakup dzieła, przechodzi na stronę naszego partnera sprzedażowego i tam dokonuje zakupu bez prowizji, w bardzo dobrych cenach.

Jakie artyści musieli spełnić kryteria, by wziąć udział w targach?

Zasady są niezmienne od pierwszej edycji. Zainteresowani udziałem twórcy składają swoje prace, a profesjonalne jury – w którego skład wchodzą artyści i twórcy różnych technik, dyscyplin – dokonuje selekcji najlepszych prac. I tak wybrani artyści mogą prezentować swoje prace w trakcie trwania targów.

W programie są również odwiedziny w pracowniach krakowskich artystów.

To nasz dodatkowy program, w ramach którego chcemy przybliżyć twórców i ich działania. Przygotowaliśmy zestaw filmów, w trakcie których nasze trzy ekipy filmowe odwiedzały pracownie i stworzyły z tych odwiedzin materiały video. Filmy będzie można zobaczyć na kanale YouTube „Nówki sztuki” i w naszych mediach społecznościowych. Zajrzeliśmy w takie miejsca, które na co dzień nie są dostępne. Twórcy opowiedzą o swojej sztuce i co chcą poprzez nią przekazać.

Do kogo udali się państwo w odwiedziny?

Lista jest długa, bo powstało aż 15 filmów. Odwiedziliśmy m.in. Cecylię Malik, Bartolomeo Koczenasza, Monikę Drożyńską, Adama Rzepeckiego i Piotra Lutyńskiego. Po raz pierwszy wszystkie filmy zostaną zaprezentowane w ten weekend. Później nadal będą oczywiście dostępne w sieci. Mamy też w programie rozmowę nagraną przez Gabrielę Kownacką, właścicielkę Galerii F.A.I.T. z rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie z prof. Andrzejem Bednarczykiem i Michałem Borowikiem – właścicielem instagramowej galerii Polish Art NOW! Dyskusja „O kolekcjonowaniu w dobie Instagrama, o galeriach, o autopromocji w sieci, o inwestowaniu w sztukę” jest poświęcona miejscu galerii we współczesnym świecie. Rozmówcy zastanowią się, czy galerie jeszcze mają szansę przetrwać, czy pozostał im już wyłącznie Instagram. Z jednej strony mamy tu przedstawiciela tradycyjnej sztuki pokolenia artystów prezentujących swoje prace w galeriach, z drugiej – przedstawiciela młodego pokolenia, które myśli bardziej mediami społecznościowymi.