Sylwester w Krakowie. Miasto symbolicznie pożegna 2020 rok

archiwum fot. Afera-Studio

11 artystycznych instalacji, z podświetleniem, laserami, animacjami i specjalnie skomponowanymi dźwiękami. Kraków symbolicznie pożegna 2020 rok i zaprasza na sylwestrowo-noworoczny spacer śladami krakowskiej sztuki.

Kraków nie rezygnuje ze wspólnego świętowania i w ostatnią noc 2020 roku połączy sztukę i nowe media na swoich ulicach.

Na płycie Rynku Głównego od strony Ratusza stanie główna instalacja - Brama Otwarta

– Brama swoją formą ma zachęcać do swobodnego przechodzenia przez instalację, jednocześnie zmniejszając ryzyko gromadzenia się dużej liczby osób w jednym miejscu. Nie chcieliśmy rezygnować ze wspólnego świętowania w ten wyjątkowy dzień w roku, ale najważniejsze jest dla mnie bezpieczeństwo mieszkańców. Wszystko wskazuje na to, że znaleźliśmy rozwiązanie, które nie tylko jest atrakcyjnie wizualnie, ale pozwala nam na podtrzymanie promocji Krakowa. To jedyna tego typu instalacja w Polsce – mówi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

W świetle laserów

W tym roku nie odbędą się pokazy pirotechniczne i koncerty. Będą za to światła, lasery i multimedia.

– Chcieliśmy zadbać nie tylko o krakowskich artystów sztuk audiowizualnych, którzy będą mogli się zaprezentować w całym mieście, ale też o znaczną część branży eventowej. W związku z tym, że wciąż nie odbywają się koncerty, spektakle czy wielkie widowiska, do instalacji zaangażujemy firmy odpowiedzialne za nagłośnienie, multimedia czy oświetlenie. Mam nadzieję, że efekt ich pracy przyjdą zobaczyć wszyscy mieszkańcy  – przyznaje Izabela Błaszczyk, dyrektor KBF.

W mieście pojawi się 11 artystycznych instalacji, z podświetleniem, laserami, animacjami czy specjalnie skomponowanymi dźwiękami.

Na placach i w alejach pojawią się projekty inspirowane gwiazdami, czasem słowami czy lampionami.

Noworoczne życzenia

Na Bramie Otwartej pojawią się zdjęcia i filmy przedstawiające dawne imprezy sylwestrowe w Krakowie. Przed północą rozpocznie się wielkie odliczanie, które zakończy się składaniem życzeń przez znanych krakowian, począwszy od prezydenta miasta, przez ludzi kultury, sportu i polityki, na przedstawicielach mediów kończąc.

Autorami projektu Bramy Otwartej są Maria Niemojewska i Grzegorz Skórczewski. Ale to nie koniec, bo noworoczne życzenia mogą nagrać również krakowianie.

- Już dziś można nagrać kilka słów na Nowy Rok – razem zastanówmy się, jaki ma dla nas wszystkich być. Na nagrania czekamy od 21 listopada do 6 grudnia pod mailem sylwester.opencall@kbf.krakow.pl – informuje w komunikacie KBF.

Lista sylwestrowych instalacji:

Przemysław Czepurko ,Za dzień za dwa za noc za trzy – przy Powiśle 11 powstanie instalacja łącząca elementy świetlne i typograficzne oparta na cytacie z ballady Nim wstanie dzień. Melancholijne słowa piosenki idealnie nawiązują do symbolicznego odliczania minut charakterystycznego dla sylwestrowej nocy.

Małgorzata Kaczmarska, Niezidentyfikowany obiekt świetlny – na placu przed Collegium Novum zawiśnie prawdziwie niezidentyfikowany obiekt wchodzący z odbiorcami w wizualno-werbalną interakcję, oparty o technologię hologramu 3d.

Hubert Kaszycki, Pattern of Madness – na placu na Plantach na wysokości Muzeum Archeologicznym zobaczymy instalację operującą światłem jako medium, która nawiązuje do problematyki społecznej – zagadnień dysfunkcji i chorób psychicznych.

Piotr Kowalski, Hidden reflections – w Alei Róż pojawi się instalacja zbudowana z metalowych elementów, wypełniona laserami. Wszystko po to, by dostać namiastkę prawdziwego szaleństwa.

Przemysław Krzakiewicz, Przestrzeń Sterylna – dzięki tej instalacji na placu koło Barbakanu promienie UV-C będą niszczyć DNA koronawirusa, tworząc strefę sterylną.

Borys Kunkiewicz, RESET – na ul. Szewskiej przeżyjemy prawdziwy reset. Zobaczymy zegar odliczający czas do godziny 00.00. A co potem? Festiwal animacji i muzyki!

Borys Kunkiewicz, Studio Tokamak – na Małym Rynku zjawiskowy Tokamak, czyli źródło energii przyszłości. Torusowy kształt tokamaków stał się dla artysty symbolem zmian i nadziei na lepsze jutro.

Dominika Lasota, Kryształy – plac św. Marii Magdaleny wypełni się różnej wielkości kryształami lodu, płatkami śniegu lub gwiazdami.

Barbara Wojewoda, Portrety Mieszczan Krakowskich – Altana na Plantach zamieni się w jeden wielki lampion stworzony z patchworkowych obrazków mieszkańców Krakowa. Praca ma zachęcić do głębszej refleksji nad obecnością podobnych naszym bohaterom osób w ich życiu.

Elwira Wojtunik i Popesz Csaba Láng, White Hole / Biała Dziura – na placu św. Ducha stanie praca inspirowana hipotetycznym zjawiskiem białych dziur, czyli miejsc we Wszechświecie, emitujących materię i energię w procesie odwrotnym do tego, który zachodzi w czarnych dziurach.

 

 

comments powered by Disqus