Nowoczesność w wodociągach. Specjalny model pomaga usprawnić pracę

Jak zarządzać siecią wodociągową, której długość przekracza dwa tysiące kilometrów? Z pomocą przychodzi model hydrauliczny, który pozwala na bieżąco monitorować przepływy wody i szybko lokalizować ewentualne problemy.

Zbudowany model hydrauliczny w skali 1:1 odzwierciedla realną geometrię sieci wodociągowej zarządzanej przez Wodociągi Miasta Krakowa. To ponad 120 tysięcy węzłów i odcinków – od tych o niewielkiej średnicy aż po największe magistrale. Łącznie na krakowską sieć składa się ok. 2,5 tysiąca kilometrów odcinków rurociągu i 62 zbiorniki.

Na przygotowanie modelu składało się wiele etapów. Trzeba było najpierw przeprowadzić potrzebne inwentaryzacje, zbudować topologię sieci, zintegrować całość z istniejącymi systemami i przeprowadzić symulacje.

Na potrzeby realizacji projektu z uwagi na różny charakter odbiorców przy pomocy przepływomierzy wyznaczono 142 strefy o zmiennej dobowej charakterystyce poboru. Wodociągi Miasta Krakowa dysponują teraz narzędziem, dzięki któremu można w bezpieczny sposób określać typowe warunki pracy systemu dla każdego miejsca na sieci, między innymi dla takich parametrów, jak ciśnienie, przepływ, prędkość czy procent wykorzystania źródła zasilania.

Po co to wszystko?

Te wszystkie informacje wydają się zupełnie nieprzydatne dla zwykłego użytkownika, który oczekuje po prostu tego, by z jego kranie była stale dostępna możliwie jak najczystsza woda. Budowa systemu ma z tym jednak bardzo wiele wspólnego.

Jak tłumaczy Robert Żurek z Wodociągów Miasta Krakowa, stworzenie modelu hydraulicznego niesie ze sobą wiele pozytywnych skutków. To z jednej strony działanie proekologiczne, które pozwala uniknąć strat wody na sieci, a za tym idzie wzrost bezpieczeństwa jakości dostarczanej wody.

Po drugie, model pozwala znacznie szybciej i precyzyjniej wykrywać awarie, co skutkuje też ich szybszym usuwaniem. Ma to też znaczenie dla funkcjonowania miasta – dzięki danym pochodzącym z systemu można uniknąć rozkopywania dużych fragmentów terenu, ograniczając m.in. utrudnienia w ruchu drogowym.

– Jeśli weźmiemy pod uwagę, że sieć wodociągowa w Krakowie to dwa i pół tysiąca kilometrów, to trzeba tym zarządzać w racjonalny sposób. Nowoczesny system zarządzania siecią powoduje, że usterki będą szybciej wykrywane i usuwane. Oszczędza to pracę ludzi, pozwala uniknąć dezorganizacji w mieście, na bieżąco mamy informacje co się dzieje w sieci. Wzrasta bezpieczeństwo i ciągłość dostaw wody – wylicza przedstawiciel Wodociągów.

Wyprzedzamy inne miasta

Krakowski model jest najbardziej szczegółowym modelem hydraulicznym w Europie. Warto również podkreślić, że stanowi podstawę dla aktualnie budowanego systemu modelowania w czasie rzeczywistym, którego zakończenie planowane jest na koniec obecnego roku.

Budowa modelu hydraulicznego rozpoczęła się w 2018 roku i została zrealizowana w ramach programu – „Gospodarka wodno-ściekowa w Krakowie – Etap V” – „Część II – Rozbudowa i zwiększenie funkcjonalności modelu sieci wodociągowej wraz z integracją z innymi systemami.”

News will be here