Nowy sposób kupowania biletów. Zapłacimy w popularnej aplikacji

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Od 21 sierpnia pasażerowie komunikacji miejskiej mają do dyspozycji nowy sposób zakupu biletów. Za przejazd można zapłacić w aplikacji jakdojade.

Jakdojade to jedna z najpopularniejszych aplikacji związanych z korzystaniem z transportu publicznego. Do tej pory służyła jednak przede wszystkim do planowania podróży. Opcja płatności za bilet była dostępna tylko w kilku miastach, w środę do listy dołączył Kraków.

– Podpisaliśmy umowę z operatorem. Usługa jest już dostępna – potwierdza Sebastian Kowal z Zarządu Transportu Publicznego.

Korzystanie z usługi jest bardzo proste. Nie wymaga przedpłaty na konto użytkownika, przy pierwszym użyciu należy jedynie wybrać preferowany sposób płatności – może to być karta płatnicza, Google Pay, Apple Pay albo BLIK.

Popularność rośnie

To już kolejna dostępna dla pasażerów opcja zakupu biletu. Wcześniej mogli oni korzystać z aplikacji SkyCash, moBILET i mPay, możliwość zapłaty za przejazd udostępniają też niektóre banki w swoich aplikacjach mobilnych. Bilet można też kupić w aplikacji Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej.

Liczba biletów zakupionych w aplikacjach mobilnych z roku na rok rośnie. Jak podaje portal cashless.pl, w ten sposób w drugim kwartale tego roku pasażerowie kupili w Krakowie bilety o wartości ponad 4,2 mln zł. To drugi wynik w Polsce po Warszawie, gdzie wartość mobilnej sprzedaży biletów wyniosła w tym czasie prawie 11 mln zł.

Według danych Zarządu Transportu Publicznego od początku roku do końca lipca za pomocą aplikacji zostało w Krakowie kupionych ponad 3,1 mln biletów za prawie 9,3 mln zł. To oznacza wzrost liczby zakupów o 37% w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Uzyskana kwota wzrosła natomiast o 43%. Wśród operatorów wciąż dominuje SkyCash, ale jego przewaga nad moBILET maleje. Rośnie też udział mPay w rynku, choć wciąż nie przekracza on 10%.

Jeszcze lokalizacja

Jakdojade zapowiada też kolejne udogodnienie dla krakowskich pasażerów, czyli informacje o aktualnych opóźnieniach tramwajów i autobusów. Z takiej opcji korzystają już użytkownicy jakdojade w Warszawie i Wrocławiu. Nie ma jednak informacji o dacie wprowadzenia jej w Krakowie. Nawet jeśli pojawi się niedługo, to pełną funkcjonalność osiągnie dopiero wówczas, kiedy wszystkie pojazdy komunikacji miejskiej będą wyposażone w GPS i włączone do systemu, a postępy w tej sprawie są na razie niewielkie.

Zobacz nasze subiektywne zestawienie najbardziej przydatnych aplikacji.

comments powered by Disqus