W mieście z telefonem. Najbardziej przydatne aplikacje

Zdjęcie ilustracyjne fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Można oczywiście sprawdzać rozkład jazdy dopiero na przystanku albo zapisywać sobie godziny odjazdu w notatniku. Ale po co?

Różne aplikacje na telefon znacząco ułatwiają życie w mieście. Poniżej przedstawiamy nasze subiektywne zestawienie tych najbardziej przydatnych.

Zdecydowanie największą grupę stanowią te, które w różny sposób związane są z poruszaniem się po mieście. Tutaj zaś wiele zależy od tego, jakich funkcji potrzebujemy.

1. Jakdojade

Wśród tzw. planerów podróży aplikacja Jakdojadę ma przewagę nad konkurencją. Oprócz tego, że znajdziemy za jej pomocą dogodne połączenie pomiędzy dwoma dowolnymi przystankami w mieście, oferuje wiele dodatkowych opcji. Choćby możliwość wyboru, czy zależy nam bardziej na szybkim dotarciu do celu, czy też na tym, żeby się nie przesiadać i nie chodzić zbyt wiele pieszo.

Można też unikać konkretnych numerów linii, wszystkich linii autobusowych lub linii pośpiesznych albo zaznaczyć minimalny czas na przesiadkę, by nie musieć z niepokojem patrzeć na zegarek. Bardzo wygodną opcją jest możliwość ustawienia preferowanej godziny przyjazdu na miejsce.

2. Kraków pod ręką

To druga aplikacja, którą warto mieć w telefonie, jeśli często podróżuje się komunikacją miejską po Krakowie. Jej zdecydowana przewaga nad innymi aplikacjami jest taka, że pokazuje na mapie bieżące położenie tramwajów i autobusów. Oczywiście tych, które są wyposażone w urządzenia pozwalające na ich śledzenie (o tym, że jeszcze sporo brakuje, pisaliśmy niedawno TUTAJ). Z aplikacją możemy łatwo sprawdzić, czy nasz autobus lub tramwaj już odjechał, czy utknął w korku na Czarnowiejskiej albo czy nie pojechał objazdem z powodu awarii torowiska.

O remontach dowiemy się dzięki opcji „Komunikaty KMK”, a o utrudnieniach dzięki „Alertom”, gdzie zebrane są w jednym miejscu informacje z kilku kont na Twitterze. Możemy sprawdzić rozkład każdego z przystanków – pokazany zostanie realny czas odjazdów poszczególnych linii, a jeśli kurs jest realizowany pojazdem bez GPS – godzina odjazdu według rozkładu.

Na mapie można też zobaczyć stacje i rowery Wavelo oraz samochody Traficar. Kliknięcie w nie odsyła do aplikacji danych operatorów.

3. iMKA

Aplikacja Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej to jedna z dwóch dostępnych opcji, by mieć w telefonie bilet okresowy na komunikację miejską – w naszej ocenie przyjaźniejsza w obsłudze niż przygotowana przez MPK aplikacja Karty Krakowskiej.

iMKA pozwala na zakup wszystkich rodzajów biletów – od jednorazowego przez 24-, 48- czy 72-godzinny aż po miesięczny, ze zniżką Karty Krakowskiej lub bez. Dla podróżujących po Małopolsce ważną informacją może być to, że kupimy tam też bilety na komunikację miejską w Tarnowie, Nowym Sączu czy Wieliczce oraz na Szybką Kolej Aglomeracyjną, w tym na bilety zintegrowane.

Aplikacja przypomina mailem o tym, że kończy się ważność biletu i pozwala w łatwy sposób opłacić kolejny. Dodatkowo, zameldowani w Krakowie użytkownicy mobilnych wersji Karty Krakowskiej nie muszą pamiętać o corocznym przedłużaniu uprawnień.

4. SkyCash

W tej aplikacji kupimy też bilety na komunikację miejską (bez okresowych), ale w większym stopniu SkyCash przyda się parkującym w centrum Krakowa kierowcom. Tutaj bowiem o wiele łatwiej niż w parkometrze zapłacimy za parkowanie.

Po pierwsze, numer rejestracyjny wpisujemy tylko raz i zapisujemy go w aplikacji. Po drugie, nie musimy posiadać przy sobie gotówki. Po trzecie, jeśli po krótkim czasie zmienimy decyzję i wyjedziemy z miejsca parkingowego, nie stracimy pieniędzy – jeśli użyjemy opcji „Start/Stop”, zapłacimy tylko za realny czas parkowania. Powinniśmy tylko umieścić za szybą naklejkę lub przygotowaną własnoręcznie kartkę z napisem „Mobiparking”.

5. take&drive

W sytuacji rosnącej liczby operatorów różnego rodzaju wypożyczalni pojazdów, aplikacje takie jak take&drive będą coraz bardziej potrzebne. Nie trzeba już wchodzić osobno do każdej z aplikacji operatorów, by sprawdzić, czy w pobliżu jest dostępny jakiś samochód, skuter, rower czy hulajnoga. Wszystko jest w jednym miejscu – w przypadku Krakowa lista obejmuje rowery Wavelo, samochody osobowe Panek i Traficar, hulajnogi Hulaj, Hive i Blinkee.city, skutery Blinkee.city oraz samochody dostawcze Traficar i Citybee.

W ustawieniach możemy wybrać, jaki rodzaj pojazdów nas interesuje lub po prostu pozostawić włączone wszystkie opcje. Można też zaznaczyć rodzaj silnika czy skrzyni biegów.

Po kliknięciu na mapie w interesujący nas pojazd zostaniemy skierowani do aplikacji danego operatora.

W aplikacji take&drive można też sprawdzać rozkłady jazdy na wszystkich przystankach w mieście. W zależności od tego, czy pojazd posiada urządzenie GPS, zostanie pokazany realny lub rozkładowy czas odjazdu.

6. Zanieczyszczenie powietrza

To jedna z kilku dostępnych aplikacji do sprawdzania na bieżąco stanu jakości powietrza w mieście. W tym przypadku różnice pomiędzy konkurencyjnymi produktami nie są duże, bo opierają się na tych samych, publikowanych przez WIOŚ danych z certyfikowanych stacji pomiarowych. Aplikacja Zanieczyszczenie Powietrza pozostaje w tyle pod względem dopracowania graficznego, ale umożliwia równoczesne śledzenie kilku stacji pomiarowych lub średniej dla całego miasta. Można sprawdzać konkretny typ zanieczyszczenia lub wszystkie równocześnie. Pozwala też na ustawienie na ekranie głównym w telefonie z Androidem widżetu, dzięki któremu zyskujemy stały podgląd na wskazania jakości powietrza. W aplikacji znajdziemy też link do map ze wskazaniami czujników Airly.

comments powered by Disqus