O japońskich drzeworytach i parzeniu herbaty. W niedzielę święto Muzeum Manggha

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W niedzielę Muzeum Manggha świętować będzie 29. urodziny. Z tej okazji przygotowano dla zwiedzających wiele atrakcji, a wstęp na wszystkie wystawy kosztować będzie 2 zł.

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zostało powołane do życia w 1994 roku z inicjatywy Andrzeja Wajdy. Przez pierwszych dziesięć lat istnienia stanowiło oddział Muzeum Narodowego i funkcjonowało jako Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Było to również miejsce aktywnej działalności Fundacji Kyoto – Kraków im. Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz. W 2005 roku decyzją ministra kultury centrum otrzymało status państwowej instytucji kultury, a dwa lata później zaczęło działać jako placówka muzealna.

Święto Muzeum Manggha

W niedzielę 26 listopada Manggha, która stała się domem dla kolekcji sztuki japońskiej zgromadzonej głównie przez Feliksa Mangghę Jasieńskiego, świętować będzie 29-lecie swojego istnienia. Co w programie?

Od godz. 10:00 do 17:30 w budynku głównym muzeum na zwiedzających czekać będzie otwarte stoisko „Pamiątkowe pocztówki”. Za pomocą zestawu pieczątek z wybranymi motywami japońskimi chętni będą mogli stworzyć i udekorować własne kartki pocztowe.

Tych, którzy chcieliby poznać tajniki drzeworytnictwa, organizatorzy zapraszają na otwarte stoisko edukacyjne „Japońska grafika”. W godz. 10:00–17:00 będzie można własnoręcznie przygotować odbitkę z jednym z wybranych przedstawień nawiązujących do znanych drzeworytów oraz postaci z japońskiej mitologii.

O parzeniu herbaty i japońskich drzeworytach

Jedną z urodzinowych atrakcji będzie także pokaz parzenia herbaty prowadzony przez Stowarzyszenie Drogi Herbaty SENSHINKAI. – Członkowie stowarzyszenia opowiedzą o historii herbaty, skąd się wzięła i jak trafiła do Japonii oraz jak zmieniał się sposób przygotowania i picia herbaty przez wieki, aby osiągnąć formę, zaprezentowaną tego dnia podczas spotkania – zapowiada Muzeum Manggha.

Pokaz odbędzie się o godz. 14:00 w sali audiowizualnej w głównym budynku muzeum. Wstęp to 2 zł. Aby wziąć udział w pokazie, należy wysłać zgłoszenie na adres e-mail: recepcja@manggha.pl. Liczba miejsc jest ograniczona.

W niedzielę Muzeum Manggha zaprasza również na warsztaty plastyczne adresowane do rodzin z dziećmi w wieku 8-11 lat. Podczas zajęć najmłodsi będą mogli wykonać odbitki nawiązujące do tradycyjnych japońskich drzeworytów. Zamiast krajobrazów rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni pojawią się jednak widoki słynnych miejsc Krakowa.

Warsztaty odbędą się w godzinach 14.00–15.00 w przestrzeni Galerii Europa – Daleki Wschód. Obowiązują zapisy. Koszt udziału wynosi 20 zł.

Drzeworyty Utagawy Hiroshigego

Jubileusz 29-lecia Muzeum Manggha zbiegnie się z otwarciem nowej wystawy „Hiroshige 2023. Z kolekcji Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego”.

Ekspozycja poświęcona jest jednemu z najbardziej znanych japońskich malarzy, grafików i twórców ukiyo-e – Utagawie Hiroshigemu. Artysta ten zmienił język wizualny sztuki Zachodu w XIX i XX wieku, współtworząc zjawisko japonizmu.

Na wystawie zostanie zaprezentowanych ponad 160 jego drzeworytów z kilkunastu słynnych serii. Wiele dzieł zwiedzający będą mogli zobaczyć po raz pierwszy. Ekspozycję dopełni przestrzeń ukazująca wpływ artysty na malarstwo krajobrazowe Młodej Polski – Hiroshige i japonizm polski, z obrazami Ferdynanda Ruszczyca, Jana Stanisławskiego i Juliana Fałata.

W godzinach 12.00-13.30 (w ramach wernisażu) wystawę będzie można zobaczyć bezpłatnie.

Zwiedzanie za 2 zł

To jeszcze nie koniec atrakcji. W niedzielę, z okazji święta Muzeum Manggha, wstęp na wszystkie ekspozycje kosztować będzie tylko 2 zł.

Oprócz drzeworytów Utagawy Hiroshigego zwiedzający będą mogli zobaczyć kameralną, monograficzną wystawę „Pół na pół. Masakazu Miyanaga”. To pokaz obrazów japońskiego artysty, który od ponad 25 lat mieszka i działa w Krakowie.

Z kolei w przestrzeni Galerii Europa – Daleki Wschód prezentowana jest indywidualna wystawa Agaty Agatowskiej „Cosmic Generation” – pierwszy tak szeroki przegląd prac rzeźbiarki.