O naturze sprawiedliwości w Teatrze Słowackiego. Jan Klata sięgnął po „Państwo” Platona

Premiera „Państwa” w reżyserii Jana Klaty 19 stycznia na Dużej Scenie Teatru Słowackiego fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

To nie będzie nudna rozprawa filozoficzna, a dyskusja o sprawach najważniejszych. Tak Teatr Słowackiego zapowiada swój najnowszy spektakl „Państwo”. Premiera już 19 stycznia.

Po tekst greckiego filozofa Platona postanowił sięgnąć Jan Klata, jeden z najciekawszych polskich twórców teatralnych. „Państwo” to napisane w formie dialogu filozoficzno-polityczne dzieło na temat funkcjonowania społeczeństwa, sprawiedliwości, porządku i idealnego ustroju. Powstało ok. 380 roku p.n.e.

Dyskusja o sprawach najważniejszych

Jak zapowiada Teatr Słowackiego „Państwo” w reżyserii Jana Klaty nie będzie nudą rozprawą filozoficzną, a dyskusją o sprawiedliwości, prawdzie i zrozumieniu.

Zastanawiamy się nad naturą sprawiedliwości. Nad tym, czy sprawiedliwość jest wartością narzuconą przez silniejszych tym, którzy są słabsi, czy ze sprawiedliwością jest tak, że lepiej jest się po prostu wydawać sprawiedliwym, a tak naprawdę być niesprawiedliwym i mieć to, co najlepsze z obu światów – wyjaśnia Jan Klata, reżyser spektaklu.

Czy sprawiedliwość jest nam dziś rzeczywiście tak niezbędna? Gdzie leży prawdziwy świat, a co rozmywa się, reinterpretuje i zniekształca w tłumaczeniu?

Od 2,5 tysiąca lat te pytania są zadawane i powinniśmy odnosić naszą rzeczywistość do tego wiecznego, powtarzalnego wzoru namysłu na tym, co jest najistotniejsze, bo do tego teatr jest powołany – podkreśla reżyser.

Powrót do starożytnej Grecji

Spektakl grany jest w języku starogreckim, polskim oraz niemieckim. Widzowie dostaną słuchawki z tłumaczeniem na język polski.

– Wydaje się, że jest to bardzo mocny i ryzykowny zabieg formalny, natomiast dosyć oczywista jest jego geneza – mówi Jan Klata. – Jesteśmy w starożytnej Grecji. To kolebka teatru, coś, co staramy się kontynuować, ale też początek namysłu ludzkiego nad tym, co abstrakcyjne, nieoczywiste, a tak naprawdę najważniejsze – dodaje reżyser „Państwa”.

Spektakl jest koprodukcją Teatru Słowackiego i Nationaltheater Mannheim. Na scenie publiczność będzie mogła zobaczyć Dominikę Bednarczyk (Sokrates), Karolinę Kazoń (Sokrates), Mateusza Bieryta (Polemarch), Wojciecha Dolatowskiego (Polemarch), Marcina Kalisza (Glaukon), Marcina Sianko (Adejmantos), Feliksa Szajnerta (Kefalos), Jacka Stramę (Kefalos) oraz Lindę Pöppel (Trazymach).

Premiera 19 stycznia na Dużej Scenie Teatru Słowackiego. „Państwo” w reżyserii Jana Klaty zostanie zaprezentowane także 20 i 21 stycznia oraz 22 i 23 lutego.