O tajnikach reportażu. Rusza kolejna edycja festiwalu Non-Fiction

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W ostatni weekend sierpnia odbędzie się siódma odsłona festiwalu Non-Fiction. Nie zabraknie ważnych tematów oraz znanych gości. Motywem przewodnim tegorocznej edycji będzie „Dom”.

Festiwal zainauguruje spotkanie „Dom na sterydach”, które rozpocznie się w piątek o godz. 18:00. Uczestnicy będą mogli posłuchać rozmowy z Anną Dudzińską na temat książki „Dubaj. Miasto innych ludzi”. Następnie Paulina Małochleb poprowadzi spotkanie z Anną Liminowicz, autorką reportażu „Zamalowane okna”. Pierwszy dzień festiwalu zwieńczy dyskusja z udziałem Agaty Twardoch i Zenobii Żaczek pt. „Mieszkania w Polsce – kogo trzeba zamknąć, kogo trzeba zjeść?”.

Dyskusje o domu i spotkania

Co czeka nas w sobotę, 27 sierpnia? Na ten dzień organizatorzy zaplanowali aż cztery różne wydarzenia z udziałem autorów znanych reportaży i tekstów. O 15:30 odbędzie się spotkanie zatytułowane „Raport ze zlikwidowanej Polski”, a Magdalena Okraska opowie o swojej wizycie w kilku miastach, których nikt dziś nie odwiedza. Premiera książki „Nie ma i nie będzie” miała miejsce w kwietniu tego roku.

W sobotę na uczestników festiwalu czekają także dwie dyskusje. Pierwsza, „Być sobą we własnym domu” z udziałem Anny Konieczyńskiej, Piotra Jaconia i Ernesta Teodora Figiela, rozpocznie się o godz. 17:00. Z kolei druga „Dom zły: czy dzieci w Polsce to ludzie?” półtorej godziny później. Rozmowę poprowadzi Magdalena Moskal, a jej gośćmi będą: Marta Wroniszewska oraz Elżbieta Matusiak.

Ostatnim sobotnim wydarzeniem będzie spotkanie z dwukrotnym laureatem nagrody Grand Press dla dziennikarza roku oraz współautorem reportażu „Piekło u zakonnic” – Szymonem Jadczakiem. Spotkanie pt. „Dom czy klatka?” rozpocznie się o godz. 20:00.

Festiwalowa niedziela

Równie ciekawie zapowiada się ostatni dzień festiwalu Non-Fiction. „Kobiety, których nie ma” to temat niedzielnej dyskusji z udziałem Sylwii Góry, Katarzyny Nicewicz oraz Katarzyny Cholewy. Rozmowę o bezdomności kobiet w Polsce poprowadzi Anna Mateja. Start o godz. 15:00.

Z kolei o stereotypach dotyczących starszych ludzi opowie Małgorzata Węglorz, autorka reportażu „Starzy ludzie nie istnieją”. Spotkanie odbędzie się o godz. 16:30. Po nim, w krakowskim klubie HEVRE, rozpocznie się dyskusja pt. „Rosja odebrała mi dom”.

– W jaki sposób mówić o wojnie w Ukrainie tak, by oddawać głos ofiarom, jednocześnie szanując ich prywatność i prawo do traumy? Jak przedstawiać bohaterów? Na co trzeba uważać, by przypadkiem nie zdradzić wrogowi informacji o strategicznym znaczeniu? Jakim językiem mówić o wojnie, by nie zaciemniać obrazu i nie wybielać agresora? Olha Menko, Magdalena Rigamonti i Maciek Zygmunt postarają się odpowiedzieć na te i inne pytania Michałowi Nogasiowi – informują organizatorzy.

Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa fotografii Maćka Zygmunta „Ludzie, nie statystyka”, ukazująca Ukrainę objętą wojną. Autor zdjęć od początku agresji rosyjskiej wykonuje zlecenia fotograficzne i filmowe w Polsce oraz w Ukrainie. Z aparatem pracował m.in. w Kijowie, Irpieniu, Buczy czy Czernichowie. Jego ostatni wyjazd odbył się w strefy frontowe pod Charkowem oraz w Donbasie.

Na oprowadzanie po ekspozycji organizatorzy zapraszają w niedzielę o godz. 20:00 (wejście niebiletowane). Wszystkie wydarzenia w ramach tegorocznej edycji Non-Fiction odbędą się stacjonarnie w krakowskim klubie HEVRE oraz będą transmitowane na Facebooku.

Udział w festiwalu jest odpłatny, jednakże uczestnicy sami wybierają kwotę, którą chcą zapłacić za spotkanie. Więcej informacji na stronie www.nonfiction.pl.

comments powered by Disqus