Remont Kossakówki. Zabytkowa willa ma szansę na kolejne dofinansowanie?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

„Nasz Zabytek” to konkurs organizowany przez Fundację Most the Most, w ramach którego jeden zabytkowy obiekt z Małopolski otrzyma dofinansowanie na renowację w wysokości 1 mln zł. Czy będzie to Kossakówka?

O tym, który zabytek zwycięży, zadecyduje komisja konkursowa po zapoznaniu się z przesłanymi wnioskami. Jednak propozycje może zgłaszać każdy z nas. Wystarczy przesłać formularz wraz ze zdjęciem i opisem obiektu, który zdaniem zgłaszającego powinien zostać wyremontowany.

W konkursie bierze udział Kossakówka, która od końca 2019 roku należy do Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. Obiekt ten wymaga gruntowanego remontu.

– Gorąco zachęcamy do zgłaszania willi Kossaków i pomocy w pozyskaniu dodatkowych środków na przywrócenie świetności temu obiektowi – apelują przedstawiciele muzeum.

Przyszłość Kossakówki

Zgodnie z założeniami MOCAK-u odrestaurowany budynek ma być miejscem prezentacji dokonań rodziny Kossaków. Wewnątrz znajdą się więc rodzinne zdjęcia, fragmenty tekstów czy obrazy autorstwa Wojciecha, Jerzego i Juliusza Kossaków. Prezentowana będzie również twórczość Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Magdaleny Samozwaniec oraz Zofii Kossak-Szczuckiej.

Natomiast w ogrodzie ma powstać pawilon, gdzie będą odbywały się różne wydarzenia kulturalne. W planach jest również otwarcie kawiarni literackiej. Jeśli Kossakówka zwycięży w konkursie „Nasz zabytek”, na jej renowację zostanie przeznaczona kwota w wysokości 1 mln zł. Zgłoszenia przyjmowane są do 5 września. Więcej szczegółów na stronie www.mostthemost.pl/nasz-zabytek/.

Projekty kluczowe

Przypomnijmy, iż w lipcu SKOZK zatwierdził dziewięć kluczowych projektów, które otrzymają zapewnienie czteroletniego finansowania z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. Jednym z nich jest kompleksowy remont historycznej siedziby rodziny Kossaków wraz z adaptacją obiektu do celów muzealnych.

– Remontowi konserwatorskiemu poddana zostanie elewacja budynku wraz z koniecznymi naprawami konstrukcji i pokrycia dachu oraz odprowadzeniem wód opadowych. Konserwacja obejmie elementy stolarki okiennej i drzwiowej oraz piece kaflowe wraz z rekonstrukcją brakujących elementów. Obiekt zostanie poddany gruntownym pracom remontowym w zakresie instalacji wewnętrznych: kanalizacyjnych, ciepłej i zimnej wody, a także instalacji elektrycznej – czytamy w opisie projektu.

Na prace przy Kossakówce Komitet ma przeznaczyć łącznie ponad 6,4 mln zł, czyli 72% wartości całego projektu. To najwyższe dofinansowanie ze wszystkich zadań kluczowych.

comments powered by Disqus