Wawel jest Wasz. Cztery dni dla miłośników filmu, sztuki, muzyki i mody

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

24 sierpnia rozpocznie się pierwsza edycja festiwalu artystycznego „Wawel jest Wasz”. Na uczestników czekają cztery dni wypełnione kreatywnymi spotkaniami i warsztatami.

– Ze współpracy z wytwórnią muzyczną Kayax i w ramach realizacji programu interpretacyjnego narodził się pomysł na zbudowanie nowego festiwalu „Wawel jest Wasz”. Po raz pierwszy w tym roku pod koniec sierpnia w dniach 24–27.08 od samego rana do późnych godzin nocnych przygotowaliśmy dla Państwa cykl warsztatów i spotkań – bardzo kreatywnych i odważnych – mówi Bogumiła Wiśniewska, kierowniczka Działu Interpretacji Sztuki na Wawelu.

Nowy festiwal artystyczny ma nawiązywać do tradycji dworu Jagiellonów jako miejsca otwartego na kontakty międzykulturowe i artystyczne.

Film, sztuka, muzyka i moda

Pierwszy dzień festiwalu upłynie pod znakiem filmu, a na Zamku Królewskim na Wawelu pojawią się wybitne postacie sztuki filmowej – Sławomir Idziak oraz Allan Starski. Uczestnicy będą mogli podszkolić swoje umiejętności pod okiem wielkich mistrzów.

Wieczorem odbędą się trzy plenerowe seanse filmowe: „Oliver Twist”, „Podwójne życie Weroniki” oraz „Trzy kolory. Niebieski”.

Kolejnego dnia, 25 sierpnia, na uczestników czekać będą warsztaty graffiti i projektowania tatuaży. Nie zabraknie również sportowych emocji. Na wawelskim wzgórzu stanie rampa, a zwiedzający będą mogli podziwiać popisy gwiazd skateboardingu. Dzień zwieńczy pokaz filmu „Jutro lub pojutrze”.

Bit, rap, ambient i miksowanie – tak w skrócie zapowiada się trzeci dzień festiwalu „Wawel jest Wasz”. W programie warsztaty muzyczne, spacer z nagrywaniem dźwięków natury, koncert muzyki ambientowej oraz seans dramatu „Belle”.

Na zakończenie festiwalu organizatorzy przygotowali coś dla miłośników mody.

– Uczestnicy warsztatów i spotkań zaprojektują stroje inspirowane modą dworską oraz spróbują pomalować się w stylu królewskim. Wieczorem odbędzie się współczesna interpretacja balu dworskiego w stylu silent disco – tłumaczy Bogumiła Wiśniewska.

Wieczór zakończy pokaz filmu „McQueen”. Szczegółowy program festiwalu „Wawel jest Wasz” dostępny TUTAJ.