Obostrzenia przedłużone do 18 kwietnia

Minister zdrowia Adam Niedzielski fot. Adam Guz/KPRM

Minister zdrowia poinformował, że obowiązujące obostrzenia zostają przedłużone do 18 kwietnia.

Początkowo restrykcje miały obowiązywać do 9 kwietnia.

– Ostatnie wyniki, które dają pewną nadzieję, są jeszcze zbyt słabym sygnałem, żeby traktować je optymistycznie. Cały czas w szpitalach mamy trudną sytuację, która zróżnicowana jest regionalnie – powiedział podczas środowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

W środę o godz. 10 miało miejsce posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Ten na podstawie najnowszych danych podjął decyzję dotyczącą obostrzeń.

Minister zaznaczył, że obecna sytuacja była analizowana szczególnie pod kątem tego, co dzieje się w szpitalach.

– Obecne wyniki są zbyt słabym sygnałem, by traktować je w optymistyczny sposób. Obłożenie łóżek wynosi ok. 80 proc., a to parametry niebezpieczne – powiedział.

Kolejne decyzje

Adam Niedzielski zaznaczył również, że „konsekwencje ewentualnej zwiększonej mobilności w okresie świąt będą widoczne w następnym tygodniu”.

– Dlatego podjęliśmy decyzję, że zasady bezpieczeństwa, które obowiązują przedłużamy do 18 kwietnia – powiedział.

Niedzielski poinformował, że w przyszłym tygodniu zostaną podjęte kolejne decyzje.

– Zdecydujemy, co robić dalej. Ta decyzja jest odłożona o tydzień, ponieważ chcemy zobaczyć, jak konsekwencje fali zachorowań będą wyglądać na poziomie wykorzystania infrastruktury szpitalnej – przyznał minister zdrowia.

Obostrzenia, które miały początkowo obowiązywać  do 9 kwietnia, zostają przedłużone o tydzień. Zamknięte są żłobki i przedszkola, obiekty sportowe, instytucje kultury, duże sklepy meblowe i budowlane, salony fryzjerskie i kosmetyczne, obowiązują limity w miejscach handlu i kultu: 1 osoba na 15 mkw. w sklepach do 100 mkw. oraz 1 osoba na 20 mkw. w sklepach powyżej 100 mkw.

W miejscach kultu obowiązuje limit 1 osoby na 20 mkw.