Obwarzanek krakowski wybrał swoich gospodarzy. W kilku gminach będą dogrywki

Wieliczka fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W gminach i miastach wokół Krakowa mieszkańcy również wybierali swoich przedstawicieli. W wielu miejscowościach kandydaci spotkają się podczas drugiej tury.

Mieszkańcy gminy Igołomia-Wawrzeńczyce wybrali na wójta Barbarę Gładysz, która zdobyła 1848 głosów, co przełożyło się na poparcie rzędu 59 procent. Jej konkurent, Janusz Jończyk, otrzymał 1281 głosów.

Na stanowisko wójta gminy Kocmyrzów-Luborzyca ubiegało się trzech kandydatów: Marek Jamborski, Jarosław Łojek i Tomasz Urynowicz, były krakowski radny i członek zarządu województwa małopolskiego. W drugiej turze zmierzą się Jamborski (48,77 proc. głosów) i Tomasz Urynowicz (29,76 proc.).

W Michałowicach również było trzech kandydatów na wójta, tutaj jednak w pierwszej turze wygrał Daniel Janoch, uzyskując 50,7 proc. głosów. Jego konkurentami byli Antoni Rumian (32,4 proc) i Aneta Szydłowska (16,9 proc.).

W Zielonkach nastąpiła poważna zmiana, o urząd wójta nie ubiegał się już Bogusław Król, który to stanowisko zajmował przez 25 lat. Jego miejsca zajął były przewodniczący rady gminy Mirosław Golanko, uzyskując 50,4 proc. głosów. Jego konkurenci: Piotr Podleśny i były radny miasta Krakowa Paweł Ścigalski otrzymali kolejno 25,6 i 24 proc. głosów.

Wielka Wieś postawiła na urzędującego wójta Krzysztofa Wołosa (64,2 proc.), jego konkurentem był Tadeusz Wójtowicz. Zmiana za to w Zabierzowie. Dotychczasowa pani wójt Elżbieta Burtan przegrała z Dorotą Kęsek (53,6 proc.).

W Liszkach będzie potrzebna dogrywka. Obecnie urzędujący wójt Paweł Miś (36,8 proc.) zmierzy się z Wojciechem Starowiczem (32,1 proc.).

Drugą turą emocjonować się będą również mieszkańcy Skawiny. Burmistrz Norbert Rzepisko otrzymał 47,5 proc. głosów, natomiast Anna Wąsowicz 41 proc. Trzeci kandydat, Wojciech Pac, zebrał 11,3 proc. głosów.

Jerzy Przeworski, do tej pory radny gminy, został wójtem Mogilan, pokonując Piotra Piotrowskiego. Przeworski otrzymał 56,7 proc. głosów. W Świątnikach Górnych o stanowisko wójta ubiegało się aż sześciu kandydatów. Najlepszy wynik zanotowało dwóch z nich: Małgorzata Duży (39,2 proc.) i Szymon Stadnik (22,4 proc.).

Druga tura potrzebna będzie również w Wieliczce. Najwyższy wynik w pierwszej turze uzyskał obecny burmistrz Artur Kozioł, który startował z własnego komitetu. Uzyskał on 34,29 proc. poparcia. Tuż za nim uplasował się Rafał Ślęczka, na którego zagłosowało 33,99 proc. wyborców.

W Niepołomicach Michałowi Hebdzie zabrakło kilku głosów, aby został burmistrzem już w pierwszej turze. Uzyskał on 49,88 proc. głosów. Jednak potrzebna będzie dogrywka, w której weźmie udział Tomasz Tomala (27,27 proc.).